Například v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, která má 674 lůžek, je podle mluvčí Jitky Zinke nahlášeno na zvláštním seznamu 29 osob. Nemocnice ví o dalších dvou lidech s voličským průkazem a o deseti voličích, kteří spadají do stejného volebního okrsku jako nemocnice. Při posledních sněmovních volbách před čtyřmi lety v nemocnici volilo 115 lidí.

Nejvíce zapsaných voličů má motolská nemocnice

V Nemocnici Na Bulovce s 1001 lůžky se přihlásilo k volbách 37 osob, uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek. Kromě pacientů je to několik členů personálu, kteří mají mít o víkendu službu.
Nejvíc zapsaných voličů má Fakultní nemocnice Motole. Podle mluvčí Hany Frydrychové jich je 103 a největší část je pacientů léčebny dlouhodobě nemocných. Lůžek pro dospělé je v nemocnici 1233.

V IKEM projevilo zájem 25 osob

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechala na seznam podle mluvčí Markéty Ehrenbergerové zapsat 75 voličů. Zdravotnické zařízení má asi 1100 lůžek. Ve Všeobecné fakultní nemocnici s přibližně 1500 lůžky se k volbám podle mluvčího Filipa Brože přihlásilo 70 pacientů. "V minulosti se jednalo o podobné počty. A stejně šlo především o pacienty geriatrické kliniky a dalších klinik, kde jsou dlouhodobější hospitalizace," uvedl Brož. Z geriatrie je přihlášeno do seznamu 26 pacientů.
Thomayerova nemocnice v Krči má 700 lůžek, z nichž 176 je geriatrie. Do seznamu se tam podle mluvčího Filipa Matějů zapsalo 27 osob. V sousedním Institutu klinické a experimentální medicíny, který má 220 lůžek, projevilo zájem o zapsáno o zapsání do voličského seznamu 25 osob, sdělila ČTK mluvčí Šárka Nevoralová.

O volby je zájem

Počty zapsaných nemusí souhlasit s reálnými počty voličů. "Někteří zapsaní už mohou být propuštěni domů a volit v místě bydliště," upozornil mluvčí Nemocnice Na Bulovce Šalek.
V domovech seniorů je o účast v parlamentních volbách tradičně velký zájem. Například v pražském Domově seniorů Vysočany v Praze 9 chtějí volit téměř všichni, kdo volit mohou. V zařízení je momentálně 108 klientů a zhruba 70 procent z nich má demenci, která jim účast ve volbách znemožňuje. "Zbytek je domov pro seniory a většina klientů z něj, kteří mají myšlení v pořádku, tak volí," řekla tamní sociální pracovnice. K volebním urnám se tam chystá 33 seniorů. Chodící obyvatelé přijdou do volební místnosti, ostatní do ní pracovníci domova dovezou.