Na výzvu metropole k zapojení do činnosti nemocnic nebo očkovacích center zatím reagovaly nižší desítky ambulantních specialistů. Vojáci od minulého týdne působí také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, kde zdravotníkům asistují příslušníci Hradní stráže. Stěžejní roli v podpoře zdravotnického systému metropole ale stále mají studenti a studentky medicíny.

„Vojáci budou využiti pouze v rámci práce na JIP, vykonávat budou pomocné práce. Zařazeni budou ve službách: denní, ranní, odpolední včetně víkendů,“ upřesnila misi členů ozbrojených sil na Bulovce mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Instituce momentálně také jedná o zapojení dobrovolníků s Českým červeným křížem i organizací „Lékaři pomáhají Česku“. „Rovněž zaměstnáváme na DPČ několik mediků,“ doplnila Libigerová.

Největší česká nemocnice v Motole využívá pomoc mediků dobrovolníků na odběrových místech. „Provádějí především administrativní činnosti. Jednáme s dalšími dobrovolníky z řad zdravotníků i nezdravotníků ve spolupráci s pražským magistrátem a Ministerstvem zdravotnictví, abychom pokryli další provoz nemocnice v případě, že se bude epidemiologická situace zhoršovat,“ informovala mluvčí FN v Motole Pavlína Daňková.

Online reportáž

Ve Všeobecné fakultní nemocnici se aktuální počet pracujících mediků blíží stovce. „Zhruba 70 jich působí v odběrovém centru (testy PCR a antigenní). Díky jejich spolupráci s VFN můžeme mít toto středisko v chodu. Dalších přibližně 15 pracuje na klinikách v rámci základní ošetřovatelské péče a pomocných prací. Všichni se přihlásili dobrovolně a všichni pracují za plat v rámci dohody o pracovní činnosti,“ sdělila mluvčí VFN Marie Heřmánková, podle které prozatím další „pomocná síla“ není potřeba.

V pracovní neschopnosti má teď nemocnice u Karlova náměstí kolem 540 pracovníků z téměř 7 tisíc zaměstnanců. V karanténě jich je 26, na „ošetřování člena rodiny“ 36. Důvody pracovní neschopnosti nicméně nemusejí specifikovat. „Situaci zatím zvládáme, byť řada pracovníků je nemocných. Zdravotníci zpravidla do karantény nemusí, pracují v jiném, tzv. mimořádném režimu, který zohledňuje nařízená hygienicko-epidemiologická opatření,“ upřesnila Heřmánková s tím, že větší komplikací jsou zatím karantény školou povinných dětí, s nimiž zůstávají doma jejich matky - ve většině případů zdravotní sestry.

Pražský primátor minulý týden po setkání s šéfy velkých nemocnic varoval, že kolem Vánoc může v hlavním městě chybět 150 nemocničních lékařů a stejné množství sester. Vyzval proto k zapojení nejen dobrovolníky, kteří se prý uplatní ve všech sférách, ale také ambulantní specialisty. „Chtěla bych také požádat ambulantní a praktické lékaře, kteří slouží ve svých ordinacích, aby tam byli i o Vánocích. Jde nám o to, aby lidé co nejméně volali záchrannou službu, aby co nejméně chodili na pohotovost a nemocnicím tak ulehčili,“ požádala radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

Vizualizace nové podoby Palmovky. Po sloupech trakčního vedení porostou popínavé rostliny.
Nová Palmovka bude města. Za záchranu Prahy 8 před krachem

Největší personální tíseň podle ní mohou pocítit právě pohotovosti, které jsou „poddimenzované“ dlouhodobě, přičemž situaci může zhoršit kombinace epidemie a svátků. Nabídky na „covidovou“ výpomoc od zdravotníků jsou podle Johnové zatím skromné jak z hlediska počtu přihlášených lidí, tak jejich časových možností. Praha kvůli tomu zvažuje vyhlášení pracovní povinnosti pro zdravotnické profesionály.

Počáteční ohlas na výzvu k pomoci je silnější mezi laickou veřejností. „Od pátku se nám přihlásilo přes 300 zájemců a přidali se tak k více jak 6000 zájemcům, které máme v systému od začátku epidemie. Aktuálně pomáhá přes 150 dobrovolníků, které přímo vysíláme, a další desítky těch, kteří pomáhali již v minulosti a nemocnicím/zařízením se hlásí napřímo,“ informoval Richard Smejkal, šéf krizového týmu Českého červeného kříže.

Aktuální počty hospitalizovaných s covidem-19 v jednotlivých nemocnicích
FN Bulovka:
143 covid+ celkem, 124 standardní lůžka (60 očkovaných), 19 JIP lůžka (2 očkovaní)
FN v Motole:
92 covid+ celkem, 20 na JIP (7 očkovaných)
VFN:
72 covid+ celkem, 63 standardní lůžka (35 očkovaných), 9 na JIP (3 očkovaní)