Po Novém roce musejí Pražané opět počítat s několika úpravami v jízdních řádech Pražské integrované dopravy (PID).

Po dvaceti minutách

Velká změna se týká nedělního provozu. „Plošně upravujeme dopolední intervaly z důvodu nízkého využití linek v tomto období. Na všech linkách metra bude cirka do 12 hodin zaveden interval deset minut, na tramvajových linkách se bude v tomto období jezdit po 20 minutách,“ informoval Filip Drápal, mluvčí Ropidu, společnosti na organizování PID.

Páteřní tramvajové linky 9, 22 a také linky 7 a 11 pak budou mít interval 10 minut.

Pojedou i v neděli

V lednu se ale nebude MHD pouze omezovat. V neděli dopoledne budou nově v provozu linky 4, 16 a 21, které byly dosud provozovány pouze odpoledne. Zejména linky 4 a 16 by měly nově posílit velmi vytížený úsek Náměstí Míru – Karlovo náměstí.

„Nedělní dopolední provoz je nejslabším denním obdobím v provozu linek PID. Více cestujících se přepraví i ve večerním období, kdy jsou dosud ovšem intervaly paradoxně delší,“ řekl Martin Jareš, vedoucí odboru plánování Ropidu. V budoucnu by se tak právě u některých nočních spojů mohly zkrátit intervaly.

Omezení do Letňan

Na lince metra C se počítá s omezením provozu od 4. ledna. I přes odpor některých cestujících a sliby vedení magistrátu, které se při uvedení do provozu chlubilo zhruba dvouminutovými intervaly, v úseku Ládví – Letňany bude v pracovní dny přibližně od 6.30 do 19 hodin provozována pouze každá druhá souprava.

Intervaly ve špičkách budou v tomto úseku činit 3 až 4 minuty a dopoledne zde bude jezdit metro každých 7 až 8 minut, přičemž dopolední interval v úseku Háje – Ládví bude zkrácen ze 4,5 na 3,75 minuty. V okrajových obdobích pracovního dne a o víkendu pojedou na lince C všechny vlaky v celé trase.

„Důvodem této změny je zjištění nižšího využití nového úseku metra, které se pohybuje okolo 30 procent. Omezení provozu v tomto úseku tak neznamená zásadní snížení komfortu dopravy. Intervaly budou ve špičkách shodné s intervaly na ostatních dvou linkách metra,“ vysvětlil Pavel Pocházka, pověřený řízením organizace Ropidu.

Změny autobusů jen malé

V autobusové dopravě dojde k několika drobným úpravám příměstských linek. Nejvýraznější z nich je posílení autobusových linek v oblasti Dolních Břežan (331, 333, 341, 342) a úprava trasy linky 331. Nové spoje budou zavedeny zejména v ranní a odpolední špičce pracovního dne, a to jak ve směru Budějovická, tak ve směru Nádraží Modřany, respektive Belárie. Dochází zde také ke zřízení nových a přejmenování některých stávajících zastávek.

„Úpravami zastávek reagujeme na rozvoj bytové zástavby v Dolních Břežanech,“ uzavřel Filip Drápal.