Zeleň musí stranou. Prioritní je bytová výstavba. To jsou hesla, kterými se podle opozice řídí státní správa i samospráva v Modřanech. Prozatímním výsledkem je 130 pokácených stromů a několik tisíc keřů za bezmála dva miliony korun. Poškození životního prostředí se prý dá jen těžko vyčíslit. V zelené lokalitě poblíž Sofijského náměstí úřadovala firma najatá developerem.

„Je neuvěřitelné, že zeleň pokácela ve chvíli, kdy ještě nebyly uzavřeny soudní spory o stavbu polyfunkčního centra U Dubu, a nemohla tak mít všechna potřebná povolení,“ zdůrazňuje Michal Pinc z hnutí Změna pro Prahu 12. Jeho kolega Ivan Číla dodává, že ke kácení nebyla udělena výjimka Správy Chráněné krajinné oblasti Český kras, a to kvůli zásahu do přirozeného vývoje chráněných živočichů žijících na postiženém území.

„Najatá firma navíc nekácela na pozemcích investora, nýbrž hlavního města Prahy,“ dodává Číla. Deník informoval o víkendové manifestaci Modřanských namířené proti údajně svévolné devastaci cenné zeleně.

Podle radnice bylo kácení legální

Vedení tamní radnice ale trvá na tom, že kácení bylo zcela legální a opozice téma zneužívá v nekalém předvolebním boji.

Zastupitelka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) o víkendu připustila, že firma ke kácení získala povolení. Úřad ale podle ní neměl pro jeho vydání dostatek informací.

Starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS) ale jednoznačně odmítá pochybení modřanské radnice.

Za povolením podle něj stojí odbor životního prostředí a ten je úřadem státní správy, nikoliv samosprávy.

Nespokojeným občanům vadí, že se kácelo na obecním pozemku. Podle Michala Pince ze Sdružení občanů Prahy 12 tedy městu vnikla škoda. On a jeho kolegové nyní zvažují podání trestního oznámení kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. Hána sice uznal, že dotčené místo stále patří Praze, stavební firma Finep ale podle něj má k dispozici smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Pozemky bude moci odkoupit až po zkolaudování domů. Už před tím prý může připravovat pozemek ke stavbě, tedy i kácet, a nemusí žádat o svolení vlastníka. Základní spor mezi Hánou a lidmi ze sdružení pro Prahu 12 je v tom, zda současný územní plán umožňuje na pozemcích výstavbu či nikoliv.

JAKUB KRUPKA a ČTK