Teď je tam lipová alej, kam chodí venčit psy desítky obyvatel Michle. Zanedlouho ale po zelené oáze nemusí zbýt ani stopa.

Radní pražského magistrátu totiž majív úterýrozhodnout o prodeji pozemku v Jihlavské ulici v Michli. Pokud ho schválí, asi šedesát stromů ustoupí motorovým pilám a v místě vyroste polyfunkční dům.

Čerpací stanice neprošla

Situace je o to vypjatější, že téměř sedm set lidí proti stavbě brojilo už před šestnácti lety. Tehdy magistrát potichu změnil územní plán, ale developeři se do místa nyní vrátili.

„Před šestnácti lety chtěla firma Aral v místě vystavět čerpací stanici, založili jsme proto občanské sdružení a sesbírali sedm set podpisů. Stavbě se nám tehdy podařilo zabránit, nyní jsme ale zjistili, že město pozemek prodává. Nemá tu vzniknout čerpací stanice, ale objekt pro administrativu, obchod, garáže a benzinová pumpa,“ řekla za místní obyvatele Alžběta Rejchrtová.

Pomsta za vyhraný soud?

Podle ní stavba jen zhorší životní podmínky. Všechny rozptylové a hlukové studie hovoří jasně: oblast je vysoce nadlimitně zatížena. Místní už se dokonce s městem soudí o to, aby Praha ztišila magistrálu.

„Alej, která odděluje Jihlavskou ulici od magistrály byla alespoň částečnou hlukovou izolací. Nemůžu věřit tomu, že se tu začne stavět. Připadá mi to, jako kdyby se nám město mstilo za to, že jsme nad ním u soudu vyhráli a ono musí hluk z aut snížit, jinak si to nedokážu vysvětlit,“ řekla Deníku jedna z místních obyvatelek.

Město: jako hluková bariéra nefungují

Obavy Pražanů ale město odmítá. „Máme stanovisko odborné firmy zabývající se hlukem a akustikou pro dané území a ta prokazuje, že zelený pás jako zvuková bariéra nefunguje. Útlum hluku pásmem stávající zeleně je v prvním nadzemním podlaží domů v Jihlavské ulici pouze přibližně o 0,4 dB vyšší než útlum běžným trávníkem. Zeleň má tedy na snížení hluku nepatrný vliv. Naopak plánovaný polyfunkční objekt hluk z aut významně sníží,“pokoušel sev pondělíuklidňovat náměstek primátora Pavel Klega.

Pokud by město stavbu domu nepovolilo, muselo by samo zafinancovat výstavbu protihlukové stěny. „Investor nezastírá, že při výstavbě část stávající zeleně vykácí, ale bude mít za povinnost na ploše kolem zeleň vysázet,“ doplnil Klega.

Jestli v úterýradní prodej pozemku odsouhlasí, bude ještě záviset na rozhodnutí zastupitelstva.