V souvislosti s epidemií a stavem nouze došlo v metropoli k úpravě jízdních řádů. Týká se výhradně autobusů, kterých se do ulic vydává méně než v uplynulých týdnech. Metro a tramvaje zatím jezdí a budou jezdit beze změn.

Zprávy o tom, že MHD kvůli koronaviru přejde na prázdninový jízdní řád, jak tvrdili někteří opoziční politici, se nenaplnily. Od pondělí budou mít ale autobusy stejný režim, který platil v lednu a únoru. Na páteřních linkách se tak ve špičkách prodlouží interval až o 2,5 min.

Nostalgická linka nepojede 

Kvůli zavření škol nejezdí od poloviny týdne školní linky 251 až 275. Intervaly linek 107 a 143 jsou výrazně prodlouženy. Došlo také k omezení spoje 119, který jezdí z Nádraží Veleslavín na letiště. „S intervaly u této linky budeme pružně pracovat na základě aktuální poptávky,“ dodal radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Od pondělí nebude jezdit ani nostalgická linka tramvaje číslo 23. Dnes DPP uzavře pro veřejnost také Muzeum MHD ve vozovně Střešovice a všech devět středisek dopravních informací ve vestibulech metra a na letišti.

Řidiče chrání i bezpečnostní páska

Podle radního má dopravní podnik zatím dostatek řidičů. „Reagujeme na poptávku cestujících, jezdí čím dál tím méně lidí. V současné chvíli jich máme o 30 % méně. Pokud snížíme frekvenci některých spojů, neočekáváme, že by to mělo mít zásadní vliv,“ vysvětlil Scheinherr.

Hlavní město se snaží šoféry MHD před nákazou koronavirem co nejvíce chránit. U řidiče není nově možné si zakoupit jízdenku. „V autobusech se nenastupuje předními dveřmi. Cestující jsou informováni o tom, aby do prostoru k řidiči nechodili,“ uvedl Scheinherr. K šoférovi se lidé nedostanou díky bezpečnostní pásce.

Regionální linky přešly na prázdninový režim

Vedení města vyzývá cestující, aby důsledně dodržovali všechna hygienická doporučení. „Umývejte si důsledně ruce mýdlem nebo antibakteriálními gely, nesahejte si na obličej, při zakašlání nebo kýchnutí si zakrývejte nos a ústa kapesníkem nebo celou paží a s příznaky onemocnění se raději MHD vyhněte,“ vyzval Scheinherr.

Zároveň bude do všech stanic metra umístěno 120 velkokapacitních dávkovačů s dezinfekční látkou pro cestující. Všechny dopravní prostředky, které vyjedou do ulic, uklízejí zaměstnanci DPP se zvýšenou pečlivostí. Pozornost věnují umývání madel, tyčí a tlačítek.

Zatímco Praha na prázdninový režim nepřešla, Středočeský kraj ano. Upraven byl také provoz příměstských linek 300 a regionálních linek 400 až 600.