„Cizinci se zatím nijak dramaticky nekoncentrují. Soustřeďují se do stejných částí, kde je i nejvíc majoritní populace," vysvětlila Ivana Přidalová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nejvíce je v Praze Ukrajinců, kteří tvoří necelou čtvrtinu všech cizinců v hlavním městě. Následují Slováci, Rusové a Vietnamci. Téměř shodný počet je Američanů a Číňanů. Přes 3000 je v Praze ještě Bulharů, Němců, obyvatel Velké Británie a Kazachů. Cizinců z ostatních zemí je téměř 41 tisíc.

Zveřejněná mapa ukazuje, že například nejvíce Číňanů v hlavním městě žije v Praze 9, z necelých 4000 jich tam bydlí kolem 500. Naopak nejvíce Vietnamců bydlí v městských částech Praha 4, Praha 11 a Praha-Libuš, kde je velká tržnice Sapa. Praha 4 je také domovem největšího množství Ukrajinců v Praze, Rusové se zase soustřeďují v Praze 5 a 6.

Socioekonomický status

„Naopak cizinci ze zemí na západ od Česka jsou nejčastěji hlášeni v centrálních částech a vilových čtvrtích. Roli hraje i socioekonomický status," dodala Přidalová. Stále častěji si cizinci také kupují nemovitosti, především byty. Podle údajů developerů kupují přes 20 procent bytů v novostavbách. Například občané bývalého Sovětského svazu kupují stovky bytů ročně.

Nový projekt Česko v datech chce zveřejňovat každý měsíc čtyři témata, k nimž zpracuje velké množství dat. Partnery projektu jsou společnosti SAS Česká republika, Deloitte a Unicorn, které poskytují nástroje pro zpracování a vizualizaci dat. Prozatím bude projekt fungovat dva roky, příští měsíc plánuje zveřejnit analýzy evropských dotací, téma fotbalu a dostupnosti zdravotní péče.

Čtěte také: Základní školy nabízejí dětem cizinců lekce českého jazyka