Podle pořadatelů v metropoli i mimo ni zájemců o pořádání sousedských slavností přibývá. Před deseti lety měl první ročník spíše podobu pouličního festivalu. Letos jsou na programu hudební a divadelní představení, přednášky, výstavy, autorská čtení a výtvarné či taneční dílny.

„Chceme poukázat na to, že ulice nemusí být jenom dopravní tepna," řekl jeden ze zakladatelů Jakub Hradilek ze sdružení Automat.

Kromě Prahy pořádají sousedské slavnosti Zažít město jinak také v Ústí nad Labem, Ostravě, Roudnici nad Labem, Mnichově Hradišti, Frýdku-Místku, Havířově, Olomouci, Hradci Králové, Krnově nebo Českém Krumlově.

Všechna místa v Praze mají společný vizuál, který je charakterizuje, často jde o nějakou konkrétní stavbu či zákoutí z dané lokality. Pořadatelé vítají všechny aktivity, se kterými se lidé chtějí zapojit. Odmítají jen vyloženě komerční prezentace místních podniků.

Poprvé se akce Zažít město jinak konala v Praze v roce 2006, kdy se podařilo na jeden den uzavřít pro auta Smetanovo nábřeží. Podrobný program je na webu www.zazitmestojinak.cz.