Vznik kožních nádorů souvisí se slunečním zářením, lékaři na to ve Stanu proti melanomu upozorňovali v květnu v Praze, Brně a Ostravě. Rakoviny kůže v ČR přibývá, melanomů se ročně odhalí na 2500; 23 až 25 na 100 tisíc obyvatel, před 30 lety to byly tři případy na stejný počet obyvatel.

„Dobrá zpráva je, že díky osvětě přicházejí lidé včas s relativně malými útvary, tudíž jim můžeme nabídnout dlouhodobé přežití, nebo dokonce úplné vyléčení. Úmrtnost na melanom klesla z 500 na 450 ročně," řekl profesor.

Riziko ochrany kůže

Ochrana kůže proti slunečním paprskům krémy a mléky s vysokým ochranným faktorem má však podle Arenbergera také riziko – nedostatek vitaminu D.

Tento vitamin je jednou z klíčových látek metabolismu. Vzniká z provitaminů působením slunečního světla na kůži. Reguluje koncentraci vápníku v krvi, jeho ukládání do kostí a má vliv na nervovou soustavu i řízení funkce genů. Nedostatek vitaminu D3 je spojován se vznikem roztroušené sklerózy či ztrátou účinnosti protinádorové imunity.

V ČR se za vhodné hodnoty koncentrace vitaminu D považuje 70 až 75 nanomolů (nmol) na litr krve. Významně nižší hodnoty mají lidé nad 70 let, mezi 55 až 60 nmol, a to v důsledku snížené schopnosti tvořit v kůži vlivem slunečního světla vitamin D3.

Preventivní doporučení

„Důslednou ochranou oděvem a kosmetickými přípravky s vysokým UV filtrem bráníme tomu, aby se tvořilo v těle dost vitaminu D. Opalování však není správným postupem, jak si vyrobit dost tohoto významného vitaminu. I ti, co se snadno opalují, mohou onemocnět maligním melanomem," řekl přednosta.

Mladým lidem stačí podle něj 20 minut oslunění rukou, kolem poledne a v létě, aby vzniklo dost vitaminu, po šedesátce nelze spoléhat na dostatečnou tvorbu vlastním tělem. „Část vitaminu D přijmeme potravou, je v tučných mořských rybách či žloutcích, zpravidla ale je vhodné doplňovat vitamin D3 v tomto věku kapkami," doporučil odborník.

Čtěte také: Nechte se zdarma vyšetřit bez objednání