Pro desítku labutích mláďat v okolí její počínání nebylo nijak překvapivé. „Jsou na mě zvyklí,“ komentovala jejich přihlížení Pourová. Labutě ji totiž provázeli i při jejích trénincích na pokoření rekordu. V roce 2006 vydržela ve studené řece plavat 40 minut. Do vltavských vln se plavkyně nořila od podzimu pravidelně dvakrát v týdnu, aby na středeční den měla dostatečně natrénováno.

Pět minut po půl desáté dopoledne sestoupila rodačka z Prahy 5 po dřevěných schůdcích z mola do řeky. Pokus o překonání rekordu odstartoval za skandování diváků. „Tři, dva jedna, teď,“ odměřili jí přítomní poslední vteřiny „na suchu“. Z dřevěných schodů vltavského mola pozoroval plavání Pourové plyšový tučňák s mládětem, talisman otužilkyně, který ji doprovází na všech akcích.

Po půl hodině, kdy Alžběta Pourová plavala ve Vltavě, na ní studené vlny zanechaly první stopy. Její tělo rychle měnilo barvu, ponořené části byly úplně rudé. Pod dalších 27 minutách vystoupala plavkyně zpět na dřevěné molo. Rekord padl, ve vodě vydržela pro běžného smrtelníka neuvěřitelných 57 minut! Lepší dárek si k 52. narozeninám nemohla přát. Přestože na její závod s časem dohlíželi tři příslušníci policie z poříčního oddílu vybavení záchrannými vestami, jejich pomoc nepotřebovala, ani když po závodě vycházela na břeh. Na dotaz, jak se cítí, odpověděla stručně: „Zima.“ Na břehu na ni čekal jahodový dort vyzdobený zářící prskavkou.

"Opice zadarmo"

Dlouhodobé plavání podle zkušeností otužilkyně totiž způsobuje, že prokřehne nejen tělo, ale zpomalí se i činnost mozku. „Po takovém závodu říkám, že mám opici zadarmo. Motám se, mluvím jak opilá a dočasně hůř slyším a vidím. V šatně obvykle dostanu třasavku. Vše je ale opravdu jen dočasné, protože tělo čeká na to, až se krev rozproudí a nabere zpět svoji teplotu,“ popsala stavy po závodě plavkyně Pourová. Tělesná teplota při dlouhodobém otužování klesne na 32 stupňů Celsia.

Alžbětu Pourovou k otužileckému plavání dovedl v roce 78 kamarád. Tehdy měla voda 12 stupňů a plavkyně se vydávala na trasu z Vraného do Prahy. V té době jim ještě nebránil modřanský jez.

Po středečním překonání rekordu už ale plavkyně, která v „civilu“ skládá mozaiky, nechce o nových pokusech o rekord ani slyšet. „Stojí mě to hodně sil a už nevydržím co dřív,“ popsala po závodu. Plavání ve studené vodě se ale vzdát nechce. Alespoň na krátkou dobu se opět do Vltavy ponoří.

Rekord v číslech

57 minut plavání ve studené řece, nový rekord, kterým byl překonán 40ti minutový rekord z roku 2006

3,7 stupňů Celsia měla řeka v době pokusu o rekord

32 stupňů Celsia, na tolik se ochladí tělo plavce

52. narozeniny oslavila ve středu plavkyně Alžběta Pourová

30 let se Alžběta Pourová věnuje otužileckému plavání

73 minut – takovou dobu vydržela Alžběta Pourová plavat ve studené vodě při trénincích.