„Jsou dva úhly pohledu. Jeden z nich je, proč to hasit, když to stejně srovná buldozer? Druhý úhel pohledu: náš úkol je to uhasit,"poznamenal ve čtvrtek velící důstojník směny Josef Křen, který zásah na Barrandově řídil.

V blízkosti byla čerpací stanice 

Pod jeho velením se podařilo uchránit dva objekty z dřevěného městečka – a oheň hasiči nepustili ani do okolí, poznamenala Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů. „V blízkosti se nachází i čerpací stanice pohonných hmot," připomněla jednu z podstatných souvislostí.

„Extrémní podmínky, které požár doprovázely, vysoké letní teploty, žár požáru i vítr, který oheň přenesl i na okolní porost, nebezpečí výbuchu tlakových lahví, které hasiči z objektu vynesli a ochlazovali… To vše mělo za následek i fyzické vyčerpání tří hasičů," podotkla Adamcová. Ano, práci měli na místě i záchranáři. Tři hasiče ošetřovali – a dva z nich dokonce odváželi do nemocnice.

Návrh na ocenění

Právě velitel Křen navrhl na ocenění své podřízené, jimž ve čtvrtek osobně vyslovil podělování ředitel Hlinovský. Byl mezi nimi i Petr Křivánek z hasičské stanice na Smíchově (smíchovští hasiči společně s kolegy z Radotína dorazili k ohni, který se u Kříženeckého náměstí rozhořel na ploše 100×100 metrů, jako první).

Na zásah ve filmových atelierech Křivánek určitě nezapomene – podílel se totiž nejenom na hašení, ale také pomáhal kolegovi, u něhož si všiml, že není v pořádku.

A nešlo tady jen o podávání kyslíku! „Snažil jsem se ho uklidnit, učil ho dýchat, koukali jsme si z očí do očí. Občas jsem použil i nějakou nadávku, aby věděl, že to myslím vážně," zavzpomínal ve čtvrtek hasič, který se o kolegu staral až do chvíle, kdy péči převzali záchranáři.

Čtěte také: Středověké městečko zničil filmařům požár, shořelo sto milionů