Teplotní rekordy v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na zhruba 90 procentech stanic měřících déle než 30 let.

Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 35,9 stupně Celsia. V pět hodin odpoledne se teploty na českém území pohybovaly mezi 30 a 34 stupni. Zhruba 16 procent všech stanic zaznamenalo teplotu vyšší než 34 stupňů Celsia. Zejména to byly stanice v Jihomoravském kraji a středních Čechách.

Po Strážnici bylo nejtepleji v Brodě nad Dyjí a v České Lípě, zaznamenali tam shodně 35,6 stupně Celsia. O desetinu méně bylo naměřeno v brněnských Žabovřeskách. Stanice Plzeň-Bolevec hlásila 35,2 stupně.

Teplotní rekordy pro 10. červen byly překonány také na nejméně osmi z devíti stanic, které měří více než 100 let. V Klementinu meteorologové zaznamenali rekordy už v předchozích dvou dnech. Pro neděli bylo nové maximum 33,6 stupně Celsia a překonalo předchozí rekord 31,9 stupně z let 1946, 1950 a 2003. V pondělí teplota v Klementinu vystoupala až na 34,2 stupně Celsia a rekord z roku 1885 byl překonán o 2,3 stupně.

„Dvě stanice měřící aspoň 30 let už překonaly i historicky nejvyšší teplotu naměřenou za celý měsíc červen," uvedl k úterním teplotám meteorolog Pavel Borovička. Jednou z těchto stanic je právě Strážnice, dosavadní rekord z 22. června 2000 měl hodnotu 35,5 stupně Celsia. V Pasece naměřili 34,1 stupně Celsia, o desetinu tak bylo překonáno maximum z 29. června 1947.

Méně než půl stupně Celsia chybělo k dosažení absolutního červnového rekordu také na stanicích Holešov, Bělotín, Olomouc-Holice, Česká Lípa a Tábor-Náchod.

Vedra ustoupí velmi silným bouřkám

V Česku stejně jako v úterý na mnoha místech meteorologové naměřili teplotní rekordy také v neděli a v pondělí. Výstraha ČHMÚ před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celé Čechy a Jihomoravský kraj i ve středu. Odpoledne a v noci na čtvrtek už ale mají Čechy a Českomoravskou vrchovinu zasáhnout velmi silné bouřky.

Čtěte také: V pražském Klementinu padl téměř 130 let starý teplotní rekord