Tentokrát ho podala společnost Neograph na svého obchodního ředitele Vladimíra Sittu. Vyplývá to z dokumentů, které zaslalo tiskové oddělení pražského dopravního podniku. Trestní oznámení na Sittu chystá i advokátní kancelář Šachta & partneři. Sitta je soudním znalcem, který v létě asistoval při rozpoznávání falešných jízdenek. Byl také jedním z hlavních svědků, o které se opírá zjištění České televize (ČT) týkající se převádění peněz z jízdenek pražské MHD na Panenské ostrovy.

Neograph podezřívá Sittu ze spáchání trestných činů poškození cizích práv, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí, dále z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Společnost Neograph dodává jízdenky Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP). Kontrakt měla podle zjištění ČT Neographu zprostředkovat firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Za tuto službu odvádí Neograph firmě Cokeville 17 haléřů z každé jízdenky. Smlouva o zprostředkování zároveň obsahovala doložku o mlčenlivosti, za porušení hrozí sankce milion korun. Doložku o mlčenlivosti má i smlouva s DPP.

Podle trestního oznámení, Sitta o smlouvách věděl, jejich příprav se účastnil a nikdy nevznesl připomínky. „Vykonstruovanou námitku vnesl zcela účelově až v době, kdy tímto svým jednáním sledoval svůj osobní zájem,“ uvádí se v trestním oznámení. Neograph se také domnívá, důvodem Sittova konání byla i snaha o poškození společnosti. Zároveň míní, že Sitta poskytl kopii smlouvy o zprostředkování médiím.

Sitta byl podle dokumentu vázán mlčenlivostí také při odhalování falešných jízdenek. Sitta tehdy tvrdil, že počet padělků je mnohem vyšší, než uvedl DPP. Neograph jeho tvrzení označil za nesprávná a lživá. Spory Sitty s dopravním podnikem nyní podle oznámení ohrožují smluvní spolupráci Neographu s DPP.

Neograph také tvrdí, že Sitta porušením mlčenlivost porušil povinnosti při správě cizího majetku a poškozuje dobré jméno společnosti. Neographu by také mohla vzniknout škoda, pokud bude muset zaplatit smluvní pokuty za porušení mlčenlivosti.

Trestní oznámení na Sittu chystá i advokátní kancelář Šachta & partneři, která poskytuje právní poradenství DPP. ČTK to za kancelář napsal advokát Marek Stubley. Sitta se totiž obrátil na Českou advokátní komoru kvůli možnému střetu zájmů této advokátní kanceláře. Podle něj existuje i podezření, že se tato kancelář podílí na organizovaných převodech peněz z veřejného rozpočtu, pomáhá zneprůhledňovat finanční toky mezi dopravním podnikem a vybranými subdodavateli.

Stubley považuje tato tvrzení za účelově vykonstruovaná. „Popírám, že by v dané věci mohlo ze strany advokátní kanceláře dojít k jakémukoliv střetu zájmů či zneprůhledňování finančních toků. (…) Připravujeme podání trestního oznámení proti panu Sittovi a rovněž stížnost na osobu pana Sitty jako soudního znalce se žádostí o vyškrtnutí ze seznamu znalců,“ uvedl advokát.

V kauze už padlo několik trestních oznámení

Sitta v říjnu podal žalobu na dopravní podnik kvůli ochraně osobnosti, naopak zástupci DPP a Neographu podali trestní oznámení na Sittu, kvůli údajnému vydírání. O okolnosti zakázky na dodávku jízdenek se začala zajímat protikorupční policie. Trestní oznámení kvůli kauze podalo také sdružení Oživení.

Čtěte také: Kvůli penězům za jízdenky padají trestní oznámení