V Ruzyni se v pondělí spojí všechny tři armádní konvoje, které v neděli překročí české hranice, a stráví tam dvě noci. Na rozdíl od předchozího nocování v kasárnách ve Vyškově, Pardubicích a Liberci bude v Praze spát všech zhruba 520 vojáků a parkovat na 120 vozidel, včetně osmnáctitunových obrněných transportérů Stryker.

Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce Američané na ubytování v hlavním městě žádné speciální požadavky neměli. "Požadovali pouze prostor pro přenocování. Vojáci se vracejí ze cvičení. Využívají vlastní spacáky tak jako v jiných ubytovacích prostorech," řekl v pátek novinářům během prohlídky posádkové ubytovny Dědina, kde je v každém pokoji pro americké vojáky nachystáno zhruba šest povlečených lůžek a hygienické potřeby. Nic víc.

Stejné podmínky pro všechny

V ruzyňských kasárnách obsadí několik ubytoven. Celkem je zde možné nabídnout střechu nad hlavou až 1600 lidem, kvůli americkým hostům tak prý armáda nemusela nikoho vystěhovat. Jedna část je vyhrazena i vojákyním, které se přesunu účastní. Ve stejných podmínkách, v jakých bude nocovat mužstvo, budou spát i velitelé. "Tyto prostory, které jsou připravené, jsou plně v souladu s požadavkem americké strany," zdůraznil opakovaně Šulc.

V Ruzyni čeká americké vojáky den volna na nabrání sil a přípravu vozidel na závěrečnou část přesunu do Bavorska. Během jejich odpočinku se v úterý od 10 do 18 hodin kasárna otevřou veřejnosti a zájemci se budou moct s "americkými dragouny" setkat a seznámit se s jejich technikou. "V rámci parkování bude vyčleněno několik vozidel, která si budou moci prohlédnout, a budou zde i kluby vojenské historie a několik historických vozidel americké armády," řekl Šulc. Zájem armáda čeká velký.

Během pobytu v Ruzyni budou mít američtí vojáci podle mluvčího generálního štábu i vycházky z areálu kasáren. Ve středu brzy ráno se pak celý konvoj dá znovu do pohybu a přes Rozvadov zamíří do Německa.

Čtěte také: Praha vítá americký konvoj četnými poctami i odporem