Výstava na stromech, kterou pořádá organizace NaZemi a Ekumenická akademie, se zahájila v pondělí 9. října na Karlínském náměstí. „Málokdo ví, za jakých podmínek se banány pěstují, třídí, balí a následně dostávají do Evropy. Proto jsme se do výstavy rozhodli jako městská část zapojit také,“ uvedl zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus. Na 14 panelech s fotografiemi, jejichž autorem je Stanislav Komínek, se zájemci mohou dozvědět, co vše se skrývá za oblíbeným tropickým ovocem.

„Chceme jako jediná fairtradová městská část v České republice informovat o globálních společenských tématech současné doby a upozornit na život a pracovní podmínky lidí zaměstnaných na banánových plantážích. Vždyť banán je součást stravy většiny z nás,“ dodal k výstavě Petr Vilgus.

Na výstavě v Karlíně se také promítal dokumentární film, návštěvníci si mohli zajít na bleší trh, ochutnat fairtradovou kávu a další fairtradové dobroty. Organizace NaZemi prosazuje globální vzdělávání, usiluje o odpovědnost firem za vlastní dodavatelské řetězce. Propaguje také fair trade jako účinnou podporu pěstitelů a pěstitelek ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Pro třídní kolektivy či například skautské oddíly připravila organizace k výstavě vzdělávací metodiku, díky níž se o tématu interaktivní formou dozví více.

Pokud se budete chtít na výstavu podívat, v Karlíně a na náměstí Dr. Václava Holuba bude k vidění do 14. října a u metra Ládví ji najdete do 16. října. Současně jsou také příběhy plantážníků vystavené i v dalších městech po České republice. „Výstava je součástí celorepublikového happeningu, kdy od soboty 7. října do soboty 14. října visí fotografie v celkem 72 parcích po celé České republice,“ uzavřela Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.