Hnihobudky v Karlíně jsou zájemcům k dispozici od 15. března. Jde o malé veřejné samoobslužné knihovny, kde je možné měnit knížky. „Asi každý má doma nějakou knihu, kterou nečte nebo ji má dvakrát, ale i tak je mu líto ji vyhodit. V takovém případě ji může odložit do knihobudky a vzít si místo ní jinou,“ popsala projekt radní Prahy 8 Hana Matoušová.

V Karlíně je nyní možnost využít dvě knihovny, jednu najdete ve vestibulu metra Florenc směr autobusové nádraží, druhou pak na Sokolovské kousek od metra Křižíkova. „Líbí se mi myšlenka sdílení a posílání věcí dál, když už mi nejsou zapotřebí. Nejsem člověk, co by rád doma hromadil. Zároveň se mi líbí ten prvek náhody, kdy člověk narazí na zajímavou knížku, kterou by si jinak nepřečetl,“ dodala Matoušová.

Obě knihovny vznikly recyklací ze starého nábytku. Knihovnu na Florenci vyrobily dámy z nábytkové recyklační dílny Z pokoje do pokoje, která sídlí v nedaleké ulici Za Poříčskou branou. „Pokud máte nápad na místo,kde by podobná knihovna mohla vzniknout, neváhejte mne kontaktovat na hana.matousova@praha8.cz. Případně pokud se chcete pustit do výroby sami, je možné získat finance jako mikrogrant,“ vysvětlila radní.

V Praze 8 se nachází jedna knihobudka také na Ládví v blízkosti Tiché kavárny, která o ni pečuje. Podobné projekty ale můžete najít po celé metropoli. Dokonce existuje i mapa knihobudek. Oproti jiným podobným knihovnám v těch karlínských ale můžete odložit i časopisy.