Měl to být obyčejný den jako každý jiný. Filip Korostenski jel před rokem 4. října do práce. Na rušné křižovatce v Českých Budějovicích čeká podobně jako ostatní řidiči na zelenou. V tu chvíli ho ale překvapí černé auto, které se řítí směrem na obrubník. Naráží nejdříve do popelnic, ty se rozletí kolem a na trase smrti pokračuje dál.

Skok do jedoucího auta

„O ničem jsem nepřemýšlel. Vystoupil jsem z auta a okénkem jsem skočil do jedoucího vozu a pokoušel se ho zastavit,“ popsal Korostenski situaci, kterou by divák zařadil spíše do akčního filmu. Jenže 4. října loňského roku to byla realita, která mohla pro posádku vozidla skončit i smrtí.

Za volantem totiž seděla žena v devátém měsíci těhotenství, které se udělalo špatně a záhy omdlela. „Stáhla jsem si okénko a říkala, že musím zastavit, až projedu křižovatkou,“ řekla k události Marie Kubec, která řídila černý mercedes. Jenže mdloby ji překvapily mnohem dříve, než stihla zastavit.

Každý reaguje jinak

„Strach jsem neměl, teprve když jsem se přes bezvládné tělo snažil dosáhnout na ruční brzdu a jedoucí vůz zastavit, tak mě napadlo, že to nemusí skončit dobře,“ popsal pocity Korostenski. Nakonec s mercedesem narazil ještě do dvou vozů a zpomalené auto se zastavilo o zeď. Korostenski sklopil řidičce sedačku, povolil bezpečnostní pás a zavolal jí záchranku.

Jeho hrdinskému činu na křižovatce přihlíželo dalších dvacet lidí. „Nevyčítám nikomu, že neudělali to co já. Někdo je prostě neočekávanou situací natolik zaskočen, že se nezmůže na nic,“ dodal třicetiletý muž, který byl včera v rezidenci pražského primátora za pohotový zásah odměněn cenou Michala Velíška „Myslím, že přistát s letadlem by bylo obtížnější,“ smál se muž, který se dodnes přátelí s rodinou zachráněné řidičky, jež má nyní už roční dceru.

Cena Michala Velíška byla letos udělena potřetí. Je odměnou za hrdinské činy lidí, kteří druhým zachránili život.

Michal Velíšek tragicky zahynul před třemi roky, když se na Karově náměstí snažil pomoci neznámé ženě, kterou zbraní ohrožoval násilník.