Alespoň to tvrdí proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Sitek. Akce podle něj otevřela pouze část krátkodobého projektu mezi pražským magistrátem a univerzitou.

„Díky projektu Hybernská ožívá jsme se zaměřili na oživování jednotlivých částí budovy, která byla několik let naprosto prázdná a chátrala, ale to není všechno. Do pěti let tu vznikne úplně něco nového a inovativního,“ uvedl proděkan. Ruku v ruce s tímto plánem jde totiž další projekt s názvem Kampus Hybernská, který je podle Sitka na přípravu mnohem náročnější, protože se jedná o dlouhodobou záležitost.

Stolky a židle na Malostranském náměstí. Ilustrační foto.
Židle zůstanou v ulicích i přes zimu, na jaře přibudou na 30 místech metropole

„Jeho cílem je vytvoření unikátního prostředí, které umožní v budově kombinovat výuku, umění i vědu. Zkrátka takové rozhraní mezi akademickou obcí a veřejností,“ popisuje projekt proděkan fakulty.

V roce 2022 by se tak podle Sitka z Hybernské měl stát prostor, ve kterém bude moci veřejnost přemýšlet, pracovat, tvořit nebo diskutovat. „Ačkoli jsme dnes díky moderním technologiím mezi sebou neustále v kontaktu, lidé se ve skutečném světě často míjí. Proto tu vznikne moderní univerzita 21. století,“ tvrdí proděkan.

Fakulta už vytvořila pracovní skupinu složenou z odborníků, kteří se zabývají inovacemi ve vzdělávání, třetí rolí univerzity i vztahem umění a vědy. „Jedná se jak o zástupce univerzity, tak i další jedince, kteří se dlouhodobě snaží o reformu vzdělávání v České republice,“ doplnil Sitek.

Děti si to v nové lesní školce v Pístech opravdu užívají.
Déšť nebo mráz děti z lesních školek zvládají. A jsou ještě zdravější

Zázemí pro významné festivaly

Objekt v Hybernské 4 je nyní rozdělený do několika částí. Jako první se v zadní části domu začaly budovat prostory pro přednášky, promítání filmů a výstavy. Zároveň byla také otevřena dvě patra v předním domě, kde se už nyní odehrávají různé festivaly, které mají podle Sitka nejen celopražský, ale dokonce celorepublikový dopad.

„Jedná se o festivaly, jako je Festival ilustrace LUSTR, Czech Design Week nebo Prague Coffee Festival, jež každoročně hledají vhodné prostory,“ konstatuje proděkan. „Máme dokonce nachystaný také prostor pro spolkovou činnost studentů,“ doplnil. Některá patra ale zůstávají stále volná a čekají na opravu. „Prostor v Hybernské 4 je pořád syrový a čeká jej velká rekonstrukce,“ řekl Sitek.

Tunel Blanka. Ilustrační foto.
Autobusem skrz tunely? Organizátor pražské MHD připravil 10 variant

Chceme výuku otevřít veřejnosti

Filozofická fakulta se díky objektu v Hybernské ulici snaží také svoji výuku otevřít široké veřejnosti. Od letního semestru by se tam tak mělo začít i učit. „Chceme část výuky přesunout do tohoto objektu a otevřít přednášky pro běžné občany. Zkoušíme to trochu už nyní a docela to funguje, tak bychom to od letního semestru chtěli rozjet naplno,“ slíbil proděkan.

Jan Zrzavý
Paraple získá z aukce 1,3 milionu korun

Zatím je podle něj největší zájem o přednášky týkající se antiky, filmu a divadla. Přednášky fakulta vždy inzeruje dopředu a odehrávají se podle řádného rozvrhu. „Rádi bychom zkusili zaujmout i střední generaci nebo studenty středních škol. Kdoví, třeba se pak rozhodnou jít studovat k nám,“ dodal proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost filozofické fakulty Pavel Sitek.

Obránkyně ve vestibulu metra Staroměstská.
Žena ohrožovala policisty nožem