Automaty přibudou v souvislosti s rozšířením zón parkovacího stání na území Prahy 5 a 6. „TSK bude mít dodavatele, který se o ně bude starat a i je bude shánět," uvedla Barbora Lišková.

Nyní TSK čeká na podpis smlouvy s vybraným dodavatelem, firmou Eltodo. Poté bude mít Eltodo 90 dnů od podpisu smlouvy na zavedení zón. Kde na nových územích budou zóny pouze pro rezidenty a kde budou parkovací automaty, se teprve rozhodne. „Bude záležet na potřebách konkrétní městské části," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

První parkovací automaty se v hlavním městě objevily v roce 1996 na území Prahy 1. Nyní jich je podle informací magistrátu 454. Umístěny jsou v Praze 1, 2, 3, 7, 13, 16 a 22. Nejvíce jich je v první městské části, celkem 131. V Praze 2 jich je 115 a v Praze 3 107 automatů.

Loni Praha v automatech vybrala 165,4 milionu korun. V Praze 1 to bylo 58,5 milionu korun, o zhruba 1,5 milionu méně v Praze 2. Nejméně Praze vydělaly automaty v Praze 16, kde to bylo 89.662 korun.

Doba, kdy musí řidiči v automatu zaplatit, se v jednotlivých oblastech liší. Kupříkladu v Praze na levém břehu je většina v provozu od pondělí do neděle, na pravém břehu v dané zóně mohou řidiči v neděli parkovat zdarma. Od pondělí do pátku fungují automaty v Praze 7 a rovněž v Podskalí v Praze 2 na parkovišti pod Emauzy. Liší se také ceny v jednotlivých částech města.

Čtěte také: V Praze letos nepřibude ani jedno stání na P+R parkovištích