Po deseti letech se rozhodli pro zdražení nájemného například na Jižním Městě. „Trh se posunul a nejen ceny samotných bytů raketově vzrostly, ale také služby, jako jsou opravy a dlouhodobá údržba těchto nemovitostí, jsou finančně náročnější než v roce 2009,“ uvedl místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).

Pokud by radní činži nezvedli, nebyli by podle něho schopni udržet domy v dobrém stavu. Kromě běžné údržby a oprav potřebují peníze také na kompletní rekonstrukce bytů, jež se provádí obvykle před tím, než jsou pronajaty novým nájemníkům.

Praha 11: Zvýšení o dvacet procent

Radní se rozhodli pro maximální sazbu, kterou určuje občanský zákoník. U bytů pronajatých na neurčito zvýší činži o 20 procent. Nájem v nich se pohybuje nejčastěji kolem 80 korun za metr čtvereční, nově tak vzroste zhruba na stovku. Například u osmdesátimetrového bytu tak měsíční platba stoupne o 1280 korun.Ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou, platí v současnosti mezi 90 a 120 korunami za metr. Od ledna to bude 140.

„Ke zvýšení nájemného nedojde u bytů, kde mají nájemníci ve smlouvě o nájmu bytu valorizaci, a dále u bytů v Zahradách Opatov,“ doplnila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Praha 5: Metr čtvereční za 143 korun

Zdražovat budou i další městské části. Nájmy porostou zhruba ve třech stovkách bytů Prahy 5. Místo současných 121 korun za metr čtvereční zaplatí nájemníci 143. Nájem osmdesátimetrového bytu tím zdraží z 9680 na 11 440 korun.

Na 158 korun za metr čtvereční zvedne nájemné Praha 2. Dosud lidé platili 132 korun.

„Jako centrální městská část již nemůžeme nadále držet nájemné níž, než jsou ceny okrajových částí Prahy, máme-li zároveň vyhovět zákonným požadavkům na péči o svěřený majetek,“ uvedla mluvčí úřadu Andrea Zoulová. Doplnila, že získané peníze městská část investuje do rekonstrukcí bytového fondu.

První zdražování přišlo na jaře

Některé úřady zdražovaly už během letošního roku. Například magistrát na jaře zrušil slevu nájemného ve více než 2300 svých bytech. Původní ceny, které se pohybovaly okolo sta korun za metr čtvereční, tím vzrostly až o pětinu.

Jak roste nájemné (v Kč za m2)
Praha 2
nyní 132
od ledna 158
Praha 3
původně 100
od jara letošního roku 120
Praha 5
nyní 121
od ledna 143
Praha 11
nyní 90 - 120
od ledna 140
průměrné tržní nájemné
rok 2014 – 214
rok 2019 – 307 (údaj k 1. 7.)

Sleva byla zavedena v roce 2012. Tehdejší garnitura rozhodla o zdražení nájemného a zároveň zavedla slevu. Mělo jít o preventivní opatření, protože nebylo jasné, jak bude možné v budoucnu s nájmy hýbat.

Růst ceny bydlení se nevyhnul ani obyvatelům třetí městské části. Zhruba dva tisíce domácností obdržely na začátku dubna od radnice nový výměr, který zvýšil cenu čtverečního metru z původních sto korun na sto dvacet.

„Cena za nájem se léta nezměnila, ale lidem rostou platy i důchody. Nájemné tak v podstatě postupně zlevňovalo,“ odůvodnil tehdy rozhodnutí starosta třetí městské části Jiří Ptáček.

Naopak v klidu můžou zůstat nájemníci v bytech Prahy 4. Ta podle mluvčího Jiřího Bigase žádné zdražení nechystá.

U soukromníka metr čtvereční za 300 korun

Tržní nájemné se v Praze pohybuje podle lokality přibližně mezi 300 a 350 korunami za čtvereční metr. Za posledních pět let stouplo o polovinu. V roce 2014 činilo 214 korun.

V žádné ze jmenovaných městských částí se uvedené ceny a sazby netýkají bytů, které jsou pronajímány ze sociálních důvodů.