Vodní prvky nejenom zpestřují veřejný prostor, ale podle odborníků jsou podstatné i proto, že ve městě vzniká takzvaný městský tepelný ostrov, takže je v něm vyšší teplota než na venkově.
Jak fontány pomáhají
Fontány pomáhají zchlazovat vzduch, pítka zase nabízejí osvěžení. „Vzhledem k tomu, že průměrné teploty ve městech stoupají a průměrný věk obyvatel roste, je vhodné pítka doplňovat na veřejná prostranství. Můžou tím napomoct k přívětivosti veřejných prostranství například pro starší obyvatelé v letním období," uvedl mluvčí městského Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda s tím, že s novými vodními prvky se počítá například při plánované revitalizaci Malostranského a Václavského náměstí.
Projekt představil designová pítka
Na pítka se zaměřila i skupina mladých designérů, kteří přišli s projektem Pítka P. Autoři projektu si všimli, že pítek je v Praze málo a ty, které tu jsou, lidé kvůli zanedbanosti a nevzhlednému designu příliš nevyužívají. Hlavně ze strachu, že nevzhlednost pítek jde ruku v ruce se závadnou vodu.
„Postrádali jsme nějaký kvalitní nosič pitné vody, který bude zajišťovat městu trochu estetiky a hlavně funkčnost. Proto jsme s partnerkou vymysleli projekt Pítko P. Ten zajistí přístupnost pitné vody pro všechny," uvedl jeden z iniciátorů projektu Štěpán Barták.
Na projektu designéři Štěpán Barták a Eva Šťásková z designerského ateliéru Studio EP pracovali přibližně dva roky. „Koukali jsme se po městě a zjišťovali, co ve veřejném prostoru chybí. Městský mobiliář toho nabízí lidem hodně, tedy kromě kvalitního přísunu pitné vody, třeba pomocí pítek. Tak náš nápad vznikl," vysvětlila Eva Šťásková.
První pítko je na Ortenově náměstí
U prvního z jejich pítek se mohou lidé od konce srpna osvěžit na Ortenově náměstí v Praze 7. Nahradilo tam původní obyčejné pítko, které vypadalo jako trubka. Iniciátoři projektu jednají i s jinými městskými částmi, s instalací zatím souhlasila jen sedmička.
„Zkoušený prototyp pítka má inovativní design a slibuje bezbariérový přístup, doufáme, že se osvědčí i provozně," uvedl zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský. Autoři projektu by rádi pítka rozmístili nejen v Praze, ale v celé republice nebo i ve světě.
„Mým malým přáním je, aby Pítko P jednoho dne stálo třeba v Litomyšli. Toto město mě ohromilo svou architekturou. Samozřejmě se ale nebráníme žádnému prostoru. Určitě nechceme, aby si lidé mysleli, že Pítko P patří jen do měst, která začínají od P. Pítko P je doopravdy pro všechny," zakončila s úsměvem Šťásková.
Čtěte také: Pítko osvěží náměstí