Sto čtyřicet milionů stála podle opozičních zastupitelů Prahy 3 výstavba podzemních garáží v Lupáčově ulici na Žižkově. Místní radnice naproti tomu přiznává částku přibližně devadesát milionů. Bez ohledu na rozdílná tvrzení přetrvává zásadní otázka: Vyplatila se nezanedbatelná investice?

„Stavba garáží v Lupáčově je součástí rozsáhlé koncepce žižkovské radnice pro boj s nedostatkem parkovacích míst v Praze 3,“ prohlásil mluvčí městské části Jan Sotona v den slavnostního otevření garáží. „Nárůstu osobní dopravy v budoucnosti nezabráníme. Jediné řešení, jak předejít kolapsu, je dostat automobily pod zem. Radnice na tom začala pracovat již před lety a garáže v Lupáčově jsou jedním z prvních konkrétních výsledků,“ doplnil radní Pavel Hurda (ODS).

Místní obyvatelé podle opozice na vysněná parkovací místa většinou nedosáhnou. Garážový komplex Lupáčova pravděpodobně příliš neulehčí přetíženým žižkovským ulicím. Opozice tvrdí, že více než třicet garážových míst si zde rozdělí městská policie, politici a úředníci z radnice.

Šedesát míst k pronájmu pak zbývá na lidi žijící v nově zrekonstruovaném panelovém domě nad garážemi.

Dva rozpory

Zde vyvstává první rozpor. Radnice tvrdí, že pro městskou policii, která má v Lupáčově novou služebnu, je vyhrazeno šest míst. „Šest desítek parkovacích stání městská část nabídne samotným obyvatelům panelového komplexu v Lupáčově ulici, zbylá místa pronajme ve veřejné soutěži,“ tvrdí tiskový odbor radnice. Fakt, že by byla místa rezervována pouze pro pracovníky městské části, odmítá.

Další třecí plochou je už zmiňovaná cena garáží. Zatímco radnice trvá na částce pohybující se kolem devadesáti milionů korun, opoziční zastupitel Tomáš Mikeska (SNK ED) dohledal údaje o investici za sto čtyřicet milionů.

„Vycházím z veřejně dostupných informací umístěných na webu městské části,“ tvrdí zastupitel. Investici podle něj zajišťovaly akciové společnosti založené Prahou 3 a jsou údajně kontrolovány vybranou skupinou zastupitelů. „Zastupitelstvo schválí vždy na počátku roku rozpočet investičních výdajů a nechává akciovým společnostem volnou ruku. Kolik bylo skutečně proinvestováno se zastupitelé nedozví. Ve schvalovaném Závěrečném účtu je zastupitelstvu předložen jen souhrn investic za uplynulý rok, podle kterého nelze provést zpětnou kontrolu proinvestovaných prostředků na jednotlivé investiční akce,“ vysvětluje Mikeska.