Díky tomu, že Praha získala od organizace UNESCO titul Kreativní město literatury, byl na podzim roku 2015 zahájen program pražských rezidenčních pobytů. Od té doby hostí hlavní město každé dva měsíce jednoho zahraničního spisovatele. Za necelé dva roky českou metropoli navštívilo jedenáct autorů z celého světa. Literáti mají zdarma poskytnuté ubytování, obdrží stipendium a hradí se jim i náklady na cestu.

Život a svatbu Jiřího Káry připomínají desítky internetových memů
Bude se obchodní centrum jmenovat po opilci Jiřím Károvi? Žádá to petice

„Podmínkou je, aby tu autor pracoval na knize, která se v Praze odehrává, nebo je spjata s určitou tamní historickou událostí či osobností“ uvedla vedoucí projektu Praha město literatury, který koordinuje Městská knihovna v Praze, Kateřina Bajo. Zájem autorů je podle ní obrovský. „Loni nám přišlo sto přihlášek a letos už jich na rok 2018 evidujeme trojnásobek,“ tvrdí Bajo.

Poslední šťastné dny které mohou lidé v hospici Dobrého pastýře prožít, se jim personál zpříjemnit co nejvíce.
Praha 10 podpoří paliativní péči: Vinohradské nemocnici přidá půl milionu korun

Kafkův dům ožije literaturou

Jedním ze stavení, které by se mělo do projektu zapojit, je i Kafkův dům poblíž Staroměstského náměstí. Stav objektu je ale špatný, proto je na příští rok plánovaná rozsáhlá rekonstrukce. „Hledali jsme další cesty, jak rezidenční program rozšířit a také jsme měli zájem využít objekt i jinak než jen komerčně,“ uvedla Kateřina Bajo. Přeměna počítá s vybudováním 12 bytových jednotek, dva z apartmánů by měly sloužit právě pro zahraniční umělce.

Budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Ilustrační foto.
Institut robotiky otevřel studentům další přístup k technologiím

Navíc by se měl dům stát i místem, kde si lidé dají kávu nebo prohlédnou Kafkovu knihovnu. Počítá se totiž se stavbou literární kavárny, salonku, galerijního obchodu nebo výstavními prostory s expozicí o životě a díle Franze Kafky. Vstupní prostor z náměstí na dvorek a ke vstupu do salonku by se měl proměnit na literární pasáž s krátkodobými výstavami. Rekonstrukce počítá i s vybudováním nového výtahu umožňujícího bezbariérový přístup.

Úkol: navázat na žijící odkaz Kafky

Návrh během října projednal Výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy s odborem majetku hl. m. Prahy. „Myslím si, že není tolik měst, kde mají tak důležité osobnosti jako je Franz Kafka a takto můžeme navázat na jeho žijící odkaz v Praze,“ řekla předsedkyně výboru Eliška Kaplický Fuchsová.

Nemocnice Na Homolce v Praze.
V Česku bylo léčeno gama nožem za 25 let přes 18.500 lidí

Oprava domu by měla být hotová na konci příštího roku. „Termín ukončení je stanovený na 25. prosince 2018. Podle plánu by se tam měl oslavit nový rok 2019,“ uzavřela Kaplický Fuchsová.

Kafkův důmStavba z poloviny 18. sto-letí původně sloužila jako obydlí a reprezentační prostory preláta ze sousedního kostela svatého Mikuláše. Rodina Franze Kafky v něm žila od roku 1885. O 12 let později však vyhořel a na jeho místě byla postavená větší budova. Z původního domu zůstal zachovaný hlavní vstupní portál a balkonové zábradlí. Přesto je dům stálé pro turisty velmi atraktivní.

InfografikaZdroj: Deník