„My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova," řekl shromážděným filosof Václav Němec z iniciativy Kroměřížská výzva, která hledá kandidáta do příští prezidentské volby v roce 2018.

Budíky mají probudit společnost 

Zahájení zásahu proti studentskému průvodu 17. listopadu 1989 se pořadatelé happeningu rozhodli oslavit nikoli minutou ticha - protože, jak uvedl Němec, se ještě nejedná o pohřeb demokracie, ale minutou hluku.

„Protože chceme probudit občanskou společnost, aby se nechovala jako Šípková Růženka, která svým spánkem a svoji lhostejností umožňuje, aby byly pošlapávány demokratické principy a hodnoty," zdůraznil Němec.

Oslavu organizátoři pojali jako pásmo 

Zvonění budíků mělo podle něho taky připomenout politikům, aby tyto hodnoty hájili a aby je nepošlapávali a nevyprodávali je za pochybné zájmy nebo spojenectví.

Oslavu státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí pojali organizátoři jako pásmo několika desítek hudebních a řečnických vystoupení.

Lidé zaplnili polovinu náměstí 

Organizátoři předem zdůrazňovali, že akce s názvem Koncert pro budoucnost není protestem ani politickou kampaní, ale občanským setkáním. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale na twitteru napsal, že se z avizované oslavy svobody a demokracie stal klasický antizemanovský politický mítink.

Lidé zaplnili zhruba polovinu náměstí. Před sochou svatého Václava někteří z nich zapalovali svíčky. Na Václavském náměstí se před sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění takzvané sametové revoluce a podobně to na něm vypadalo i dnes.

Čtěte také: Výročí začátku pádu socialismu slaví v centru Prahy tisíce lidí