Metropolí k americké ambasádě prošel také průvod asi pěti desítek konzervativců, kteří vyzývali k zastavení "amerických okupantů".

Akci odpůrců konvoje pořádali na Václavském náměstí pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku, měli s sebou ruské vlajky. Nesli transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu. Skandovali: Hanba NATO!

Proti odpůrcům přišli protestovat lidé s opačným názorem. Ti si vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a hádky. Postupně se situace uklidnila. Dohlížely tu desítky policistů, kteří usměrňovali i dopravu.

Na akci odpůrců vystoupil šéf komunistů Vojtěch Filip. Řekl, že se "dragounské jízdy" konaly už za Rakouska-Uherska, aby přiměly české evangelíky přestoupit na katolickou víru. Nynější jízda má prý posloužit k umravnění neposlušného českého regionu. "Máme na to, abychom bez NATO byli schopni ten mír budovat s těmi, kteří ho budovat chtějí," prohlásil Filip.

Proti kritikům vystoupil Schwarzenberg a Černochová

Na Václavském náměstí se situace postupně uklidnila, řada zastánců konvoje se přesunula na náměstí Míru, na akci proti kritikům průjezdu konvoje. Sešlo se na ní několik stovek lidí. Mezi řečníky byl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či starostka Prahy 2 a poslankyně ODS Jana Černochová. V davu nechyběl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Účastníci přijali svou Výzvu z náměstí Míru. Apelovali na Sobotkův kabinet, aby v otázce solidarity se spojenci vystupoval rozhodněji a důsledněji než dosud. "Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti," přečetl výzvu šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. K textu se budou moci zájemci připojit i na internetu.

Komunisté proti konvoji

Vedení KSČM v sobotu uvedlo, že protestní akce proti konvoji podporuje. Cestu amerických vojáků zeměmi střední Evropy považuje za demonstraci síly a nátlak na Ruskou federaci, které pravděpodobně vyvolají ruskou protireakci a zkomplikují na léta vzájemné vztahy.

Naopak někteří bývalí členové z Ne základnám se od skupiny lidí, která pod hlavičkou této iniciativy protest odpůrců konvoje spolupořádala, distancovali. Podle nich hnutí, jež se stavělo proti vybudování amerického radaru v Česku, naplnilo své poslání už v roce 2009. Nynější skupiny má postoje "nápadně blízké kremelské rétorice", původní příznivce nereprezentuje, řekli bývalí členové Ne základnám.

"V souladu s hodnotami, které nás vedly k odmítnutí umístění americké vojenské základny na našem území a ke kritice některých kroků tehdejší americké administrativy, odsuzujeme ruskou anexi Krymu, vojenskou podporu Ruské federace separatistickým skupinám na východě Ukrajiny a kremelskou mediální propagandu," uvedli někdejší členové iniciativy.

Po 17. hodině vyrazil z Václavského náměstí pochod konzervativní Národní demokracie proti "americkým okupantům". Na cestu k americké ambasádě na Malou Stranu se vydalo pět desítek lidí. U velvyslanectví na ně čekala zhruba stejně velká skupina zastánců konvoje.

Oba tábory oddělovaly kovové zábrany, na místě byla policie. Podle pořadatelů průvodu má průjezd vojáků zastrašit obyvatele ČR, z nichž prý většina nesouhlasí s "agresivní politikou USA proti Rusku a s členstvím v NATO". Příznivci aliance měli vlajky USA a EU a skandovali: Táhněte do Ruska, Nechceme Putina.

Českem se ze cvičení v Pobaltí vrací do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí ve středu.