Dohlížející městská policie ale pacifikovala Váňova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu. Následovala potyčka mezi strážníky a účastníky akce. Váňa uvedl, že chce na místě zůstat, než bude sloup dokončen.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že na náměstí dorazili i příslušníci Policie České republiky, kteří se situací zabývají na místě společně s městskými strážníky. Na místo mají dorazit i zástupci Prahy 1.

Sloup ze 17. století v roce 1918 svrhl dav, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie, o jeho návratu se diskutuje od 90. let. Kromě desítek příznivců obnovy sloupu dnes dorazilo na místo i několik odpůrců.

Akce zaujala

"Vítám i odpůrce, protože bez odpůrců by byl tento příběh velice plytký," oslovil je Váňa. Dodal, že bez nich by pravděpodobně sloup už dávno na náměstí vrátil nějaký soukromý investor. Akce se zúčastnil i zvolený europoslanec Alexandr Vondra (ODS) a zaujala i kolemjdoucí a turisty.

Po 16. hodině začali účastníci s modlitbami za přátelství a spříznění, které vedl kněz Tomáš Holý. Před začátkem modlitby zazpívali Mariánskou píseň.

Dnes umístěná část balustrády váží asi jednu a půl tuny. Všech 250 zpracovaných dílů sloupu a korintskou hlavici Váňa přivezl do metropole v úterý lodí po Vltavě. Nyní dokončuje hlavici a dílo chce na základě stavebního povolení, kterému skončí platnost v červenci, umístit na původní místo.

Vzpomínka na obránce nebo symbol nadvlády?

Nemá nicméně vyjednaný zábor a příjezdovou cestu. Kvůli tomu již po prvním pokusu stavbu uskutečnit, kdy se spolupracovníky odstranil část dlažby na části náměstí, musel místo po zásahu městské policie vrátit do původního stavu.

Situace se může opakovat. Sochařův bratr Tomáš dnes opět začal dlažbu rozebírat, proti čemuž zasáhla městská policie. "Trošku mě táhli po zemi," řekl novinářům Tomáš Váňa. "Byl nám zabráněn vjezd na stavební pozemek a bohužel kvůli tomu musíme dělat takové věci, jako že tajně rozebíráme dlažbu a jsme za to perzekvováni městskou policií," dodal.

Sochař Váňa oznámil že zamýšlejí část zábradlí sloupu na náměstí nechat a oplotit. Dodal, že právo stavět na samotném pozemku mají a zábor se měl týkat pozemků okolních, které ale nepotřebují. Úřady to vnímají jinak - Praha 1 v pátek na twitteru uvedla, že obnova sloupu není bez povoleného záboru možná. Žádost o jeho vydání dostal úřad městské části 6. června, ale žadateli ji vrátil k doplnění. K udělení rozhodnutí je nutný i souhlas Technické správy komunikací (TSK), která o věci zatím nerozhodla.

Po skončení shromáždění v 19 hodin Váňa řekl, že jde o stavbu, takže má ze zákona povinnost zajistit její bezpečnost, dokud nebude dokončena. "Je tu kus kamene a já ho tu musím hlídat," uvedl a dodal, že na místě hodlá setrvat, dokud nebude sloup postaven.

Jednali jsme na pokyn primátora

Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, která je součástí pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) kritizoval strážníky, že zaparkovali přímo na místě, kde sloup stával, a blokovali tak nahlášené místo modlitby. "Účastníci dostali od strážníků prý odpověď, že jednali na přímý pokyn primátora," uvedl. Chce po primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) vysvětlení. 

"Vůz městské policie je na náměstí přítomen dlouhodobě, požádal jsem logicky o jeho přesun na místo, kde bylo předem mediálně avizováno protiprávní jednání. Shromáždění účastníků na místě to zjevně nijak nebránilo," uvedl v reakci Hřib.

Strážníci podle něj zasáhli oprávněně. Dodal, že parcela patří městu a pokud na ní někdo chce stavět, nestačí mu stavební povolení, ale potřebuje souhlas vlastníka. "Zastupitelstvo se jasně vyjádřilo, že o Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Praha nemá zájem a svolení majitele tedy nemají," uvedl dále primátor v prohlášení.

Zastánci obnovení považují Mariánský sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.