Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. Po ukončení protestu se účastníci přesunuli na Palachovo náměstí, kde akce pokračovala. Proti reformám se demonstrovalo také v jiných českých městech.

Údaje o počtu demonstrantů shromážděných pod sochou sv. Václava se rozcházejí. Zatímco policejní mluvčí uvedl, že se protestu zúčastnilo asi tisíc lidí, organizátoři a policisté, kteří byli na místě, hovořili až o 4000.

Žižek, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších společenských vědců současné východní Evropy a duchovního otce celosvětového hnutí nespokojených, shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. „Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje,“ prohlásil.

Podle něj si tradiční demokracie neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože jej nemůže kontrolovat. „Pamatujete si, že v mládí se bojovalo za socialismus s lidskou tváří, ale to se nepodařilo. Fungovat nebude ani globální kapitalismus s lidskou tváří,“ prohlásil Žižek, který ve svých teoriích mimo jiné vychází z filozofických tradic Marxe a Hegela.

Žižek: Demokracie platí jen pro bohaté

Ironií podle něj je to, že kapitalismus funguje stále lépe bez demokracie a že kapitalismus bez demokracie je nejefektivnější. Jako příklad uvedl Čínu, kde kapitalistické podnikání řídí komunisté. Největší ohlas a potlesk shromážděných vyvolal Žižek, když prohlásil, že demokracie už existuje, ale platí jen pro bohaté.

Část lidí se na akci přesunula z protivládního happeningu na Staroměstském náměstí. Demonstranti vyzývali vládu k demisi, mnozí si přinesli prapory a transparenty. Objevily se také rudé vlajky se srpem a kladivem či s portrétem revolucionáře Che Guevary.

Na transparentech byla například hesla: „S delší vládou Kalousků nezbude nám na housku“ či „Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!“ Českého světce a patrona vyzývali účastníci transparentem s nápisem: „Svatý Václave, zažeň vše zlé a dnešní Nečasy. A taky Klause“.

Účastníci zaplnili i vozovku, takže policie musela odklánět dopravu do Krakovské ulice.

Po skončení protestu akce pokračovala pochodem přes Staroměstské na Palachovo náměstí. Jeho účastníci provolávali například hesla „Vláda proti lidu, lid proti vládě!“ nebo „Máme toho dost!“ Po celou dobu je provázela policie, zasahovat však nemusela.

Na Palachově náměstí se lidé shromáždili kolem 17:00, řečníci se střídali. Jejich posluchači obsadili okolní prostranství včetně schodů blízké budovy Rudolfina.

Demonstrace se obešly bez vážných výtržností

Dnes se v Praze uskutečnilo více demonstrací. Podle Hulana se při nich dosud nestaly žádné závažné výtržnosti. Policie nemusela zasahovat, pouze z preventivních důvodů zajistila několik lidí, někteří z nich měli zábavní pyrotechniku, sdělil mluvčí.

ProAlt, která dnes spolupořádá demonstrace také v jiných městech, je občanská iniciativa, která se zaměřuje na kritiku vládou plánovaných reforem a na podporu alternativ. Založena byla loni v létě. Její členové odmítají podle nich necitlivé plošné škrty a reformy důchodů, zdravotnictví, sociální a rodinné politiky.

Čtěte také: OBRAZEM: V centru Prahy demonstrují stovky příznivců DSSS