Brzy by proto měla začít rekonstrukce za 300 milionů korun, která počítá i s obnovou historické budovy do původní podoby. Prostor byl totiž v minulosti necitlivě rozdělen a mezi příčkami se dnes nachází supermarket a několik obchodů českých a vietnamských obchodníků. Navíc došlo k zakrytí stropní konstrukce.

Už ani korunu od magistrátu

Magistrát však do oprav nechce vložit ani korunu, proto vybere nájemce, který tržnici na vlastní náklady opraví, a naopak zde bude bezplatně provozovat trhy. Půjde tak o takzvaný koncesní projekt, se kterým metropole dosud nemá žádné zkušenosti.

„Předpokládaná doba pronájmu je 25 let, ale je to první projekt tohoto typu, takže jsme zvědaví, jaké nabídky přijdou," prohlásil pražský radní pro správu majetku Karel Grabein Procházka (ANO).

Vybraný koncesionář bude zajišťovat na své náklady také veškerý provoz objektu: údržbu budovy i samotnou správu trhů. Prodejci pak budou moci nabízet pouze potraviny, naopak povolen nebude prodej oblečení, módních doplňků nebo suvenýrů pro turisty. V dokumentu o budoucnosti Staroměstské tržnice, který ve čtvrtek pražští zastupitelé projednávali, se pak píše také o zákazu provozování kasina nebo zastavárny.

Vznik parkovacích míst 

Uspořádání trhů by po opravě mělo umožňovat pohodlný průchod mezi stánky, prostor pod hlavní a příčnou lodí zůstane volný. Nabídku doplní i dvě prodejny, které mimo prodej umožní i ochutnávku a konzumaci nejrůznějších pochutin.

Plánovanou obnovu tržnice uvítala během jednání zastupitelstva i opozice, někteří její členové však měli připomínky. „Jsem rád, že objekt má tendenci vrátit se ke svému původnímu účelu, leč mi vyvstává otázka, jak bude fungovat logistika v místě, když z jedné strany v ulici 28. října je pěší zóna," ptal se například předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Podle radního Procházky je ale dopravní obslužnost předem vyřešena projektem i již existujícím stavebním povolením. Při rekonstrukci dojde i na opravu exteriérů a vybudování parkovacích a zásobovacích kapacit.

Tržnice slouží Pražanům už od 19. stol.

Staroměstská tržnice byla postavena v roce 1894 jako krytá tržnice pro potřeby obyvatel Starého Města. Jedná se o památkově chráněný objekt umístěný v Pražské památkové rezervaci. V druhé polovině 20. století byla budova přestavěna na samoobsluhu a došlo k přebudování vnitřních prostor.

Postupné obnovy by se měla brzy dočkat také známější Holešovická tržnice. Některé opuštěné pavilony by se mohly přetvořit na divadelní prostory nebo kreativní centrum a opravy se snad dočká i zdejší zeleninová tržnice.

Lidé by sem v budoucnosti měli chodit za nákupy, kulturou i uměním. V současnosti stojí po celém areálu desítky nevzhledných stánků plných nejrůznějšího zboží, v jednom z pavilonů už dnes ale funguje i umělecký prostor Jatka78. Areál bývalých jatek v Holešovicích je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal v roce 2012 o zrušení památkové ochrany, ministerstvo kultury se ale tehdy postavilo proti.

Čtěte také: Koncesionář opraví Staroměstskou tržnici za 300 milionů korun