Nové byty, kanceláře, hotely, ale i školy a univerzitní kampus – Bubny se v blízké budoucnosti změní k nepoznání. Zchátralý areál místního nádraží chce developerská společnost Orco Property Group proměnit v moderní čtvrť. Celkové náklady se podle investora přiblíží třem miliardám eur, tedy zhruba 72 miliard korun.

„Bubny jsou v rámci Prahy jedinečnou oblastí. Je to jedno ze čtyř rozvojových území, která by měla rozšířit současné centrum města. Právě blízkost centru a dopravní dostupnost jsou hlavními výhodami této lokality,“ uvedl včera Aleš Vobruba, viceprezident Orco Property Group.

Magistrálazmizí vtunelu

Mohutná investice si ovšem vyžádá velké změny v dopravě. Současná infrastruktura je nevyhovující a z tohoto důvodu zde platí stavební uzávěra. Plány investora proto počítají s razantními úpravami.

„Chceme především odlehčit Argentinské ulici. Paralelně s ní povede nová ulice, která má pracovní název Brazilská. Magistrála bude nově pokračovat za Hlávkovým mostem dále rovně, kde bude umístěna do tunelu a následně se napojí na tunel Blanka,“ odhaluje plány investora Vobruba a pokračuje: „Dále chceme zřídit nový výstup ze stanice metra Vltavská v prostřední části lokality. Plánujeme také novou tramvajovou trať právě v „Brazilské“. Po vybudování rychlodráhy na letiště zde budeme mít dvě stanice metra, tramvaje a rychlodráhu.“

Nejen luxusní byty

Výrazné změny musí být ještě zaneseny do územního plánu, podle investora by se tak mělo stát do roku 2010. Výstavba bude zahájena bezprostředně poté, přičemž její první fáze by mohla být dokončena již v roce 2012. Dokončení celého projektu bude záviset zejména na poptávce po nových bytech. Těch budou až tři tisíce.

„Nebudeme rozhodně stavět jen luxusní byty. Mohly by být prodávány už od 80 000 korun za metr čtvereční,“ podotkla mluvčí Orka Petra Zdeňková.

„Celkem půjde o 1,2 milionu metrů čtverečních nadzemních ploch, z čehož polovina budou kancelářské prostory a třetina právě byty. Počítáme také s parkovými plochami, zeleň by měla zaujímat bezmála čtyřicet procent prostoru,“ dodává Vobruba.

Město ve městě

Nová čtvrť však nenabídne jen byty a kanceláře, má vytvořit samostatný funkční celek. V Bubnech vzniknou instituce, které obyvatelé Prahy 7 postrádají. Především se jedná o nové školy, zdravotnická zařízení ale také například univerzitní kampus. Kvůli novým objektům bude zřejmě zbourána velká část budov bývalého nádraží. Ty jsou sice památkově chráněné, Národní památkový ústav ale minulý týden doporučil její zrušení.

Nová čtvrť tak podle plánů investora v příští dekádě spojí Letnou s Holešovicemi a stane se novým centrem Prahy 7. „Nechceme, aby vznikla čtvrť, ve které bude po pracovní době mrtvo, jako je tomu jinde. Naše čtvrť bude žít i večer,“ uzavřel Vobruba.

Městská část aktivity investora v zásadě vítá, do projektu by ale ráda prosadila drobné úpravy.

Připomínky městské části

„Společnosti Orco jsme zaslali připomínky v tom smyslu, že jimi podaný návrh na změnu územního plánu v této oblasti podpoříme za podmínky úprav žádosti v duchu podnětů schválených zastupitelstvem Prahy 7. Podle našich představ by zde mělo vzniknout smíšené městské jádro s centrální parkovou plochou,“ řekl starosta Marek Ječmének.

Zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský má výhrad více. „Městská část takovým projektům určitě nemůže bránit, aktivitu v této lokalitě podporujeme. Domnívám se ale, že by mělo docházet k větší interakci mezi investorem a městskou částí, tak aby projekt vyhověl potřebám Prahy 7. Obávám se, že projekt bude přece jen příliš zaměřen na luxusní bydlení,“ řekl Deníku Ondřej Mirovský.