VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V botanické zahradě to bez medu nejde a sahat je dovoleno

Praha - Trojská botanická zahrada zve na hmatovou výstavu, která se věnuje včelám a medu.

6.6.2012
SDÍLEJ:

BEZ HMATU to nejde. Dotyková výstava v botanické zahradě je určená nejen nevidomým. Foto: Deník/Barbora Kabátová

„Nesahat!" „Nedotýkejte se exponátů." Varovná upozornění a cedule, které doprovází většinu výstav a které často pokouší k tomu, si na vystavenou věc sáhnout. Co byste ale řekli na výstavu, na níž je dovoleno dotýkat se předmětů, ba dokonce doporučeno?

Řeč je o hmatové expozici Zadáno pro včely aneb Bez medu to nejde, kterou uspořádala Botanická zahrada hlavního města Prahy. Jejím tématem jsou, jak název napovídá, včely a jejich nejznámější produkt med. Nejedná se však o „klasickou" expozici, nýbrž o výstavu pro všechny smysly, zejména pak hmat.

Nejen nevidomí se na dotykové výstavě seznámí se životem včel, včelařstvím a různými produkty, které se včelami souvisí. Živé včelky tu však návštěvníci nenajdou, pouze je uslyší, a to prostřednictvím přehrávače, který si mohou zapůjčit a který je typický pro hmatové výstavy.

Medvěd Brtník

„Pomocí sluchátek mohou poslouchat, co je vidět u jednotlivých exponátů, na které se mohou koukat nebo se jich dotýkat rukama," popsala mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková.

Expozice je rozdělena do několika částí, první se věnuje významu včel v přírodě a jejich biologii. Návštěvníci si zde mohou například prohlédnout a osahat model těla včely.

Dotknout se mohou zájemci i kožešiny medvěda brtníka, který dostal své jméno podle dutého stromu, v jehož dutině sídlily divoké včely. Brť totiž ve staročeštině označuje dutinu stromu. „Lidem, kteří vybírali med z těchto dutých kmenů, se říkalo brtníci. Odtud je pak odvozen název českého medvěda hnědého, takzvaný brtník," vysvětlil průvodce výstavy Bobo Černý.

Další část expozice je věnovaná domestikaci včel a včelařství. Návštěvníci si mohou ohmatat a prohlédnout úly od prvních proutěných až po dnešní dřevěné, které vyhovují potřebám včelařů.

Sladká tečka

Expozice nabízí kromě medonosných rostlin, nahlédnutí do života včelaře i sladkou tečku nakonec. Pro zájemce je přichystaná ochutnávka některých z mnoha medových produktů. Přivonět si mohou například k medovině nebo Včelí krvi, což je pálenka z medoviny s příměsí jahod.

Klapky na oči

„Je mnohem lepší, když si běžný návštěvník dá klapky na oči, které tu máme k zapůjčení, a poslechne si to ze sluchátek a naslepo ohmatá předměty a ochutná med. Vjem je pak totiž mnohem hlubší a člověk si tu výstavu vychutná mnohem více než jen zrakem," uvedl Černý. „Bohužel běžní návštěvníci si klapky na oči spíše neberou, protože se zřejmě bojí, že oslepnou," dodal.

Výstava Bez medu to nejde se koná v areálu botanické zahrady ve výstavním sále do 17. června, denně od 9 do 19 hodin. Zahrada ji pořádá ve spolupráci s humanitárním sdružením Protebe, Výzkumným včelařským ústavem Dol a včelařským kroužkem Vyšehradští včelaříci.

Expozice bude otevřená i o Pražské muzejní noci, která připadá na tento víkend ze soboty na neděli.

Kromě expozice připravila botanická zahrada pro milovníky medu 16. června Medový den, jehož součástí bude mimo jiné i veřejné vytáčení medu.

Hmatové výstavy se v zahradě stávají tradicí. Letošní „medová" je v pořadí již šestnáctou dotykovou expozicí.

Pražské včelařství

- Letos v listopadu oslaví sto let.

- První včelařská organizace vznikla v Uhříněvsi.

- Na území metropole se nachází 422 včelařů a 4 včelařské kroužky.

ANKETA: Co vás na výstavě nejvíce zaujalo?

Ivetka Tichá, ZŠ Jaroslava Ježka

Moc se mi líbily úly. Je pěkné vidět, jak to uvnitř vypadá. Bezva byla i ochutnávka medu. Nejlepší byl květový.

Honza Tichý, ZŠ Jaroslava Ježka

Byla to ta nejbáječnější výstava, na které jsem zatím byl. Nejlepší byla ochutnávka medu a medvěd brtník.

Pavel Toulec, ZŠ Jaroslava Ježka

Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl hodně o včelařství a včelách. Asi nejvíce mě zaujala ochutnávka medu.

Hana Machová, učitelka ZŠ Jaroslava Ježka

Jsem nadšená z pana průvodce, který je fundovaný a moc pěkně o tématu mluví a říká mnoho zajímavých věcí.

Autor: Barbora Kabátová

6.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení