Pokud milujete víno a rádi si jej vychutnáváte s přáteli v příjemném prostředí, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu vinice sv. Kláry. Nachází se zde totiž příjemná vinotéka s širokou nabídkou místních vín. „Letos v srpnu poprvé symbolicky oslavíme svátek Kláry, jejiž jméno nese jak vinice, tak i její dominanta – kaple a vinotéka ukrytá v historickém domku vinaře.“ říká v tiskové zprávě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na své si přijde každý

A čím jiným si připíjet na svátek svaté Kláry než vínem z vinice jejíž je patronkou. K němu můžete vyzkoušet některý z piknikových setů – ve vinotéce sv. Kláry to bude sýrový balíček, v bistru Botanická na talíři čeká i veganská varianta a v Ornamentální zahradě si na své přijdou masožravci. Připraveno bude i lehčí občerstvení, kde hlavní roli bude hrát sezonní zelenina, sýry a čerstvé bylinky.

Dnes památkově chráněná vinice sv. Kláry, zde byla pravděpodobně již za vlády Václava II. a s určitostí v době panování Karla IV. Nynější podobu získala v 70. letech minulého století. Vzhledem k prudkému svahu pozemku bez terasové úpravy je možné ošetřování pouze ručně. Svou rozlohou 3,5 ha je z osmi pražských vinic největší. Na vinici svatá Klára je vybudována vinohradnická a vinařská naučná stezka, která je určena pro širokou laickou i odbornou veřejnost.