Letošní ročník výstavy je již čtrnáctý. „Sbírka bonsají zde vznikla v sedmdesátých letech, krátce po založení zahrady. Už tehdy si miniaturní stromky získaly obdiv veřejnosti. V letošním roce jsme se v rámci oslav 50. narozenin naší zahrady rozhodli výstavu prodloužit, a návštěvníci se tak mohou těšit na tři víkendy bohatého programu a tři týdny trvající přehlídku toho nejlepšího, co bonsajisté ze středu Evropy vypěstovali,“ zve k návštěvě zahrady její ředitel Bohumil Černý.

„Bonsaje jsou obdivuhodná a krásná součást japonské kultury. Jsem rád, že se podařilo letos uspořádat již 14. ročník této výstavy, která má navíc bohatý doprovodný kulturní program. Botanická zahrada je výkladní skříní Prahy. Hlavní město Praha přispělo letos na provoz a investice Botanické zahrady částkou 126 milionů korun.“ uvedl náměstek pražského Petr Hlubuček, pod jehož záštitou se akce koná.

Bonsajové umění napříč střední Evropou

Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Letos se mohou návštěvníci v Japonské zahradě kochat stovkou těch nejlepších rostlin od předních pěstitelů z Německa, Maďarska, Slovenska a nechybí ani stromky od českých a moravských pěstitelů.

„Jedním z hlavních vystavovatelů je samozřejmě trojská botanická zahrada. Sbírku, která tu existuje už více než 40 let, tvoří zejména čínské stromy překvapující často zajímavými a neobvyklými tvary. Nejcennější exponáty pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Tak obsáhlou a druhově i tvarově zajímavou kolekci čínských bonsají v České republice nikde jinde nenajdete,“ říká kurátor sbírky bonsají Miroslav Horský.

Po celou dobu trvání výstavy bude možné si na místě zakoupit bonsaje, misky i odbornou literaturu. Chybět nebudou ani panely, které zájemce seznámí se základní typologií bonsají a jejich pěstováním, a komentované prohlídky výstavou. Praktické ukázky tvarování bonsají povedou přední český demonstrátor Václav Novák, emeritní prezident České bonsajové asociace, dále Libor Slatinka, člen České bonsajové asociace a demonstrátor Enrique Castano z Mexika, bonsajista žijící a tvořící v České republice.

Doprovodný program potěší milovníky japonské kultury

Výstavu po všechny tři víkendy doplní bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Návštěvníci si mohou zacvičit tai-či, vyzkoušet kaligrafii, složit origami a obdivovat umění japonského meče. O zábavu se postará představení Divadla kjógen. Chuťové buňky potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi a ujít si rozhodně nenechte ani tradiční čajový obřad, který přiblíží škola Urasenke.

Tip na romantické rande – projděte se výstavou po setmění
Kouzelnou atmosféru výstavy i prostředí Japonské zahrady lze zažít během večerní procházky za svitu luceren. Průvodce při hodinové procházce prozradí mnoho zajímavostí o bonsajích i samotné zahradě. Jde o nevšední zážitek v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Prohlídky se konají vždy v sobotu od 21.00 hodin. Předchozí registrace je z důvodu omezené kapacity nutná na eva.novozamska@botanicka.cz. Cena za osobu činí 200 Kč a zahrnuje vstup do botanické zahrady a hodinovou prohlídku Japonské zahrady s komentářem zkušeného průvodce.