Zchátralé okolí pozemků v blízkosti nádraží Bubny se má změnit. Co se na původně drážních pozemcích postaví?

To mají za několik měsíců prozradit výsledky analýzy, kterou si nechalo zpracovat vedení Prahy. Tomáš Hudeček (TOP 09), primátorův náměstek pro územní rozvoj, Deníku prozradil, že v rozlehlém prostoru může vyrůst i koncertní sál.

„Kanceláře, bytová výstavba a také koncertní sál pro kulturní vyžití, to všechno snad může vyrůst v okolí nádraží v Bubnech,“ upřesnil Hudeček.

Hlavní město se rozhodlo, že pro to, aby se mohla změnit současná neutěšená podoba bývalého nádražního prostoru, musí podpořit změnu územního plánu.

Co na pozemcích nakonec vznikne?

„Příprava změny územního plánu byla přerušena proto, že se investoři neshodli na tom, jaké má být využití prostoru,“ řekla zastupitelům Jitka Cvetlerová, ředitelka magistrátního odboru pro územní plánování. Praha chce v současnosti s investory jednat o tom, co by na pozemcích mělo vyrůst. Jeden z investorů měl v plánech na proměnu nádražních pozemků i výstavbu již zmíněného koncertního sálu. Přibližně 50 miliard korun chtěla v minulosti investovat do obnovy drážních pozemků společnost Orco Property Group.

Na nádražních pozemcích měly vzniknout kanceláře a bytové prostory. Jejich součástí mělo být i velké obchodní centrum. Investora ale v minulosti zasáhla ekonomická krize a nevyhnul se zadlužení.

Proměnu nádraží v Bubnech sleduje i Klub za Starou Prahu. Jeho předsedkyně Kateřina Bečková se obává, aby z mapy metropole úplně nevymizely staré nádražní budovy, které mají svoji historickou hodnotu.

„Okolí nádraží Bubny zahrnuje obrovskou plochu, kde mělo vzniknout takové město ve městě. Opět bychom přivítali, aby historické železniční budovy zůstaly zachované, a daly tak novému projektu originální vzhled. Aby v Bubnech nevzniklo něco zaměnitelného, co může stát kdekoliv jinde,“ zmínila Kateřina Bečková z Klubu za Starou Prahu.

V roce 2006 koupila společnost Orco Property Group plochy nádraží Bubny od Správy železniční a dopravní cesty za 1,1 miliardy korun. Podle původních plánů se mělo začít stavět v následujícím kalendářním roce.

Ve čtvrti, která odděluje Letnou od Holešovic, tedy nedaleko centra metropole, měly vzniknout byty, kanceláře, školy i parky.

Trocha historie o nádraží Bubny

Nádraží Praha-Bubny je nádraží v Praze ležící na trati z Masarykova nádraží do Kralup nad Vltavou a do Kladna. Nádraží leží v městské části Holešovice v bývalé obci Bubny nedaleko stanice metra C Vltavská.

Součástí vybudovaného nádraží bylo i velké depo, dílny a výtopna.

Původně se nádraží nazývalo Bubna a roku 1911 bylo přejmenováno na Bubny horní nádraží a Bubny dolní nádraží. V roce 1933 byl název obou částí sjednocen na Bubny a v roce 1941 přejmenován na nynější Praha-Bubny.