Marie a Jan Kordovští zveřejnili oficiální vyjádření na facebookové stránce, která vzdává jejich babičce hold začátkem názvu - Respekt, madam! i na stejnojmenném webu. Podle vnoučat slavných architektů „lze jen s úzkostí a bezmocí lze sledovat, jak výjimečné příklady poválečné architektury v České republice mizí ve prospěch podnikatelských záměrů.“

Kordovští jmenují stavby, které - podle nich za podivných okolností - nezískaly statut chráněné památky. Na území metropole to byl třeba Hotel Praha v Dejvicích či komplex budov na Vinohradské třídě s názvem Transgas. Obchodní dům v centru hlavního města musí čekat na výsledek řízení, protože ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vrátil kvůli změně vlastníka věc k projednání památkovému odboru ministerstva.

Hodně lidí se v úterý leklo, že ministr Staněk odňal ochranu Kotvě úplně a majitel - PSN miliardáře Václava Skaly - bude mít při plánované přestavbě volnější prostor. „Ministr kultury Staněk jako již několikátý v řadě ministrů upřednostňuje ekonomické zájmy majitele stavby, místo její výjimečné architektonické hodnoty,“ napsala vnoučata architektů, kteří v roce 1968 dostali nabídku na Dům bytové kultury na Budějovické a na konci šedesátých let rovněž vyhráli veřejnou soutěž na projekt moderního nákupního centra.

Ani se nepředstavili

OD Kotva se otevírala za účasti všech důležitých soudruhů v roce 1975 už bez manželů Machoninových, kteří nepodepsali souhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Architekti se alespoň vmísili do davu natěšených zákazníků. Nyní prostřednictvím rodiny paní Věra komunikuje s vlastníkem nad částí rekonstrukce Kotvy, která se potýká s konkurencí a nezájmem nakupujících. „Ale pouze potom, co se v neudržitelně špatném návrhu objevily na úřadech ke schválení,“ uvedla stanovisko babičky její vnoučata s tím, že skupina mladých architektů ztvárňujících vnitřek obchodního domu se autorce původní stavby ani nepředstavila a pouze splňuje požadavky investora.

„Z našeho zběžného kontaktu s projekty na rekonstrukci je zřejmé, že přestavba Kotvy neproběhne formou uceleného rukopisu celistvého architekta. Nejedná se o klidný tok myšlenek se sjednocujícím motivem - tedy něco, čím byla Kotva charakteristická - ale jde o trsy nápadů mladých architektů, pokud možno co nejvíce výstředních a upoutávajících,“ informovali sourozenci Kordovští, kteří vytrvale bojují o zachování odkazu svých příbuzných.

Ozvali se také někteří pražští politici nebo odborníci. Petr Kučera, bývalý projektant studia Jakub Cígler Architekti (toto má mimochodem na starost novou administrativní budovu plánovanou místo komplexu Transgas) a v Praze organizuje naučné vycházky, vyjádřil obavu, aby Kotvu nepotkal podobný osud jako nedaleký OD Máj.

Máj je sice památkově chráněn, ale firma Amadeus Real, která koupila nemovitost od společnosti Tesco, rovněž plánuje rekonstrukci. Server iRozhlas.cz dokonce zveřejnil vizualizace. „Máji hrozí likvidační rekonstrukce, která z unikátní stavby udělá bezpohlavní prosklenou kostku,“ reagoval mladý architekt Kučera a doufá, že v případě Kotvy budou autoři k původní stavbě ohleduplnější.

Vizualice OD Máj ještě nejsou hotové

Karel Samec, mluvčí společnosti vlastnící obchodní dům na Národní třídě, ovšem pro Pražský deník trochu uklidnil situaci: „K dispozici nic nemáme, vizualizace nejsou hotové, rekonstrukce začne až v druhé polovině roku 2020. Obrázky zveřejníme, až budeme mít celou věc projednanou s příslušnými úřady.“

Rovněž ministerstvo kultury muselo během úterý i o den později leccos vysvětlovat. Vyjádřil se i samotný šéf resortu, který schytal mnoho kritiky. „Ačkoli nejsem Pražan, rozumím zájmu i obavám, jež Pražané věnují rekonstrukci kdysi tak oblíbeného obchodního domu Kotva. Jeho originální koncepce ve tvaru kousku včelího plástu by podle mě měla zůstat zachována a památkově i nadále chráněna,“ uvedl Staněk.

Ministr se podle vlastních slov maximálně zasadí o to, aby nedošlo ve věci Kotvy k žádným bezdůvodným průtahům. Výsledky přezkumného řízení o trvalé památkové ochraně by měly být známy během několika týdnů. Vládní resort kultury bude prý veřejnost neprodleně informovat.