Jedny z nejzajímavějších pražských jesliček jsou v Loretě. Kapucínské jesličky jsou ve zpovědní chodbě kostela Panny Marie Andělské. Betlém, který má 48 figur pocházejících z přelomu 17. a 18. století, je vystavován teprve od 80. let minulého století. Postavy jsou v životní velikosti, zhotoveny ze dřeva, papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do Tří králů leží Ježíšek na seně a od Tří králů ho Panna Maria drží v ruce.

Jesličky či betlémy mají v českých zemích tradici starou přes 400 let. V Evropě se inscenované situace připomínající chvíli narození Ježíše Krista rozšířila díky sv. Františkovi z Assisi, který ve 13. století uspořádal poprvé živý betlém. Na tom, že se v Česku stavějí betlémy z figurek, má také velkou zásluhu františkánský řád a jezuité.

Nejstarší dochované jesličky jsou na Karlově

V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v dnešním areálu Klementina a někdejší jezuitské koleji. Přestože byly v některých dobách z kostelů vykazovány, jejich obliba se v českých zemích rozšířila. Betlémy se načas z kostelů přestěhovaly do domovů a v různých oblastech českých zemí se vytvářely celé betlémářské tradice. Známá je zejména 200 let stará tradice třebechovických betlémů či betlémy z Třešti. Jesličky jsou však dnes téměř v každém kostele.

Informace o betlémech v Praze i dalších městech ČR jsou na www.krestanskevanoce.cz. Dejvický kostel sv. Matěje je proslaven perníkovým betlémem a v Petrovicích v kostele sv. Jakuba Staršího je betlém tvořen z fotografií přibližně 600 postav farníků - živých i zesnulých. Ve smíchovském kostele Církve československé husitské je už od 1. prosince výstava více než sta papírových betlémů ze soukromé sbírky.

Nejstarší dochované jesličky v Čechách jsou v podzemí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Pod schodištěm je vybudována kopie Svaté jeskyně, byla vysvěcena v roce 1712.