Před pěti lety se například v Praze 9 pohybovala puma, která ještě před svým odchytem stačila zranit dítě. „Tehdy u zásahu kromě strážníků zasahovala mimo jiné i státní policie, která byla připravena zvíře i odstřelit,“ vypráví vedoucí obou útulků Václav Steinbauer. K tomu nakonec nedošlo a puma se vrátila do klece k majiteli.

Před dvěma lety v Kyjích zase zasahovali speciálně vyškolení strážníci u aligátora. „Majitel jej umístil do rybníčku před domem. Ten však byl pro krokodýla malý, a tak se vydal za větší vodou,“ říká Steinbauer. Plaza nakonec objevila až místní obyvatelka, která šla krmit kočky. Místo nich však našla hladové exotické zvíře.

Letos už byl například nalezen makak v metru nebo varan v příkopu. „S umístěním takových zvířat zatím nemáme problém, protože nám s jejich identifikací a umísťováním velmi pomáhá pražská zoologická zahrada,“ zdůrazňuje vedoucí útulků.

V trojské zoo například našli domov například medvědi od jednoho podnikatele, který skončil ve vazební věznici. Podle Steinbauera je také důležité, že majitelé mají zvířata čipovaná. Útulku rovněž pomáhá, když majitelé při ztrátě zvířete zavolají. Může se totiž stát, že zvíře je již dávno v útulku.

Kromě exotických zvířat však útulek řeší také zatoulané poníky, koně, kozy a ovce. „Ty umísťujeme do zookoutku při útulku, kde občas, pokud se nenajde se jejich majitel, i zůstanou,“ dodává Steinbauer.

Ročně se oba útulky postarají o pět tisíc zvířat. Většinou jde o psy a kočky. Ve zhruba desetině případů jde o zvířata volně žijící v přírodě či exotická zvířata.