Největší nápor očekávají obchodníci tento víkend. „Ten minulý přišlo o čtyřicet procent lidí víc, než je obvyklé. Tento víkend je poslední před Štědrým dnem, takže očekáváme, že rekord padne,“ sdělila Lucie Turnovská z řetězce obchodů Tesco.

„Většinu dárků nakupuji až poslední dny před Vánocemi, není výjimkou večer třiadvacátého. Prostě to nestíhám. Letos mi ještě chybí dárek pro přítelkyni,“ přiznal student Pavel Cyprich, který do obchodů zamíří ještě v neděli.

Psycholog varuje před stresem

Před nákupy na poslední chvíli ale varuje psycholog Karel Humhal. „Vánoce působí některým lidem velký stres, někdo to ale naopak může prožívat jako hezkou událost. Nejúčinněji s tím lidé mohou bojovat tak, že si nakoupí dřív,“ říká Humhal.

To ale všichni stihnout nedokázali. Ženy se navíc shodují na další věci: obchody budou o víkendu plné už jenom mužů. Ti, na rozdíl od žen, nechávají nákupy na poslední chvíli. „Nevím, proč chlapi nakupují všechno na poslední chvíli. Já už se v obchodech mačkat nemusím,“ pochlubila se Markéta Koderová, která dárky nakoupila s předstihem.

Kvůli přívalům zákazníků ale mají problémy obchody, které se snaží množství lidí obsloužit. „Museli jsme přijmout další brigádníky a v řadě provozoven prodáváme nonstop,“ řekla Turnovská.

Zákazníci se ale prodejcům odvděčí tržbami, prodeje některých druhů zboží rostou i několikanásobně. „Například prodeje LCD televizorů vzrostly o sedm set procent,“ řekla Turnovská. „Tržby jsou až třikrát větší než v běžných dnech,“ potvrdil také Petr Chadraba za společnost Ahold.

„Šel jsem koupit přítelkyni dárek a fronta u pokladny byla snad na půl hodiny,“ rozčiloval se Josef Dvořák ze Žižkova, který zamířil za nákupy na pražskou Floru.

Jarmila Honosová z Nuslí se za nákupy vydala do centra. „Nákupy jsem nechala na poslední chvíli, vzala jsem si dovolenou a naštěstí jsem sehnala všechno, co jsem chtěla, hlavně oblečení pro dcery. Horší bude zítřek, to půjdu nakupovat jídlo a pití na sváteční dny. To abych si pořídila nosiče,“ smála se.

Studentka Marie Noháčová z Prahy 8 má na předvánoční nákupy jiný názor. „Rodičům jsem koupila nějakou tu drobnost, hlavně knížky a cédéčka, ale se sestrou jsme se domluvily, že si dáme peníze, které utratíme až při povánočních nákupech. Teď ale sháním dárek pro přítele, to by ani jinak nešlo. Nejspíš to bude nějaká kosmetika nebo elektronika,“ uvedla.

Pozor na krádeže

„Prodejním hitem letošních vánoc jsou flash paměti. Vracejí se po loňsku, kdy vítězily webkamery,“ sdělil David Plešinger ze sítě prodejen Comfor.

S obdobím Vánoc se ale zvyšuje i počet krádeží. „Policii normálně voláme pětkrát denně, teď ale zlodějů chytíme přes deset za den,“ sdělil zaměstnanec bezpečnostní agentury, která střeží supermarket v obchodním centru Nový Smíchov.

Jeho slova potvrzuje také pracovník ostrahy supermarketu Tesco Expres v Bělehradské ulici. „Policii voláme několikrát za den. Kradou mladí lidé, stejně jako důchodci. Kvůli špatnému kamerovému systému ale krádeží odhalíme jen zlomek,“ řekl zaměstnanec bezpečnostní agentury.