„Zajištění maximální bezpečnosti hlavy státu považuji za naprosto zásadní a samozřejmé. Jedná se o útok na vrcholného představitele státu, který nelze v žádném případě bagatelizovat. Je nepřípustné, aby v demokratické zemi docházelo k jakýmkoliv útokům na prezidenta republiky," uvedl v prohlášení pro média Kubice. Incident prý rozhodně nebere na lehkou váhu.
Událost, při níž byl Václav Klaus lehce zraněn, Sklenka příliš komentovat nechtěl. Jeho muži prý ale bezprostředně zjistili, že útočník nemá skutečnou střelnou zbraň, a proto sami své pistole nepoužili.
„Je zcela jasné, že i já se mračím, když se dívám na takovéto záběry. Na druhou stranu: My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo," řekl v podvečer Sklenka novinářům.
Při otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku vytáhl v bezprostřední blízkosti prezidenta Klause šestadvacetiletý muž umělohmotnou pistoli na airsoft a přibližně šestkrát vystřelil.
Selhání ochranky
Z televizních záběrů je patrné, že ochranka v Klausově blízkosti nereagovala. Muž dokázal z prostoru odejít, novinářům řekl, že střílel, protože politici nenaslouchají lidem, a až poté byl zadržen. Klaus na místě zůstal, v podvečer ale vyhledal ošetření v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Sklenka zdůraznil, že celá věc se prošetřuje a na závěry o chování příslušníků ochranky je brzo. Že mohli jeho podřízení selhat, už začali naznačovat bezpečnostní experti, které oslovila média.
„Dá se říct jediné: Pokud politik je v davu, který není bezpečnostně prohlížen, není rámová kontrola, kontrola další technikou, případně bezpečnostní prohlídky, tak taková situace se pro ochránce vždy stává černou můrou," řekl Sklenka.
Čtěte také: Muž vystřelil z plastové pistole na Klause. Ten se musel podrobit vyšetření
Spokojen je prý ale s tím, že nebyl zmařen lidský život, tedy že jeho lidé proti útočníkovi nepoužili střelnou zbraň. Podobná situace nastala podle něj asi před třemi lety, kdy dva mladíci sledovali prezidenta objektivem. „My jsme tehdy zjistili, že se nejedná o přímé ohrožení hlavy státu, nepoužili střelné zbraně. Tyto dva mladíky jsme také zachránili," míní Sklenka.
Odmítl, že by dnes ochranka nebyla u Klause dostatečně blízko a upozornil na to, že útočník byl nakonec „zpacifikován" právě členem útvaru na ochranu prezidenta. „V okamžiku, kdy ochránci zjistili, že se nejedná o střelnou zbraň – pro ně to byla v tu chvíli hračka, tak nepoužili střelnou zbraň a přistoupili k předvedení té osoby," vysvětlil novinářům. Že nejde o skutečnou pistoli přitom podle něj příslušníci ochranky zjistili „okamžitě následně po těch výstřelech".