Zastupitelstvo zároveň žádá, aby Ústavní soud odložil vykonatelnost rozsudku Nejvyššího správního soudu. Uskutečnění místního referenda by podle zastupitelů vedlo k zásahu do práva na samosprávu.

O podání ústavní stížnost rozhodli zastupitelé Prahy 7 počátkem prosince. Jejich jednání se tehdy kvůli tomu protáhlo do časných ranních hodin. Městská část pochybuje o ústavnosti a zákonnosti rozsudku NSS. Sporné je například rozložení hlasování do dvou dnů. Pro podobné řešení prý chybí opora v zákoně o místním referendu.

Potíž ve shodě termínů

Problematický je podle zastupitelů i souběh termínů místního referenda a prvního kola prezidentské volby. Není totiž jasné, co by se stalo v případě, že by se volby prezidenta nekonaly nebo by se datum jejich konání posouvalo. Změna termínu prezidentských voleb je ve hře kvůli ústavní stížnosti senátora Tomia Okamury, kterého ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat pro přímou volbu.

O konání veřejného hlasování, které zodpoví čtyři otázky související s kritérii pro výběr nového sídla radnice Prahy 7, rozhodl NSS na základě kasační stížnosti nespokojených občanů. Ti se obávají předražené výstavby nové radnice. Žádost přípravného výboru původně zastupitelé hlasy koalice smetli ze stolu.