Budovu úřadu v 15.00 hodin hlídalo několik policistů, u vstupu úředníci kontrolovali přicházející. „Vstupní hala sídla ÚZSVM není uzpůsobena pobytu většího množství osob. Z důvodu bezpečnosti nejen našich zaměstnanců jsme v souladu s předpisy neumožnili zástupcům Kliniky vstup do budovy," řekl novinářům mluvčí úřadu Radek Ležatka. Aktivisté už jednou program dětského klubu ve vestibulu instituce měli v době jednání mezi jejich zástupci a ředitelkou úřadu.

Program se přesune ven

Aktivisté v příštích dnech plánují program na dalších místech. „Rozhodli jsme se dočasně přesunout program do ulic, do parků, do stanic metra, na úřady. Změna začíná tam, kde jsme schopni vykročit vně neviditelných konformních bariér," píše skupina aktivistů v prohlášení.

Budovu v Jeseniově ulici obsadili na konci roku 2014, později ÚZSVM fyzické osobě z řad aktivistů budovu na rok vypůjčil. Smlouva skončila začátkem března, od té doby je objekt využívaný nelegálně. Za poslední měsíc byla čtyřikrát na Klinice nahlášená bomba, policie vždy budovu evakuovala, ale žádné výbušné nařízení nenašla. Situaci řeší i policie, když bylo podáno několik trestních oznámení. Zároveň se jí zabývá i soud, řeší ho jako občansko-právní spor kvůli nedodržování smlouvy o výpůjčce.

Čtěte také: Klinika dočasně přesouvá svůj program do ulic, ve čtvrtek na ÚZSVM