Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřady práce praskají ve švech, práci ale nenabídnou

Praha - Je půl třetí, první pracovní den roku 2010 a před budovou Úřadu práce Prahy 4 přešlapují ve sněhu čerství uchazeči o práci. Přes sto dalších se tísní na chodbě, kde je alespoň tepleji.

5.1.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Ven se téměř nedá projít,“ hlásí statutární zástupkyně Úřadu práce Prahy 4 Arnošta Šponarová. Od rána zde zatím do evidence přijali 182 nových lidí, ve frontě jich čeká dalších 161. „Čekací doby jsou kolem čtyř hodin,“ říká Šponarová.

Na všech pražských úřadech práce včera doslova nebylo k hnutí. Najít zaměstnání bude i v dalším roce těžší, Prahu zasáhlo masové propouštění ke konci roku, přitom volných pracovních míst je stále méně.

Do fronty na čtyři hodiny

„Přišel jsem po půl jedenácté ráno, už tady čekám tři a půl hodiny,“ řekl Deníku Jaroslav Dejmek z Prahy 4.

Stejně to dnes vypadalo na všech pražských úřadech práce. „Je to mnohem horší než minulý rok, ke konci roku se propouštělo ještě více než na konci roku 2008,“ říká Pavla Špinarová, zástupkyně Úřadu práce Prahy 3.

První tři pracovní dny nového roku bývají pro pracovní úřady vždy zátěžové. Letos je však situace ještě horší. „Snižoval se počet pracovnic na přepážkách, navíc dnešním dnem začínají platit nové interní předpisy týkající se administrativy,“ sdělila Šponarová.

Navíc míst, které úřady lidem mohou nabídnout, je stále méně. „Vloni jsme ještě měli volné místo pro každého, kdo byl ochoten pracovat. Teď už to tak není,“ řekla Deníku Božena Králová, zástupkyně Úřadu práce Prahy 10.

„Situace se nelepší, počet nahlášených volných pracovních míst klesá.

V lednu to bylo 21 tisíc míst, v listopadu necelých 8 tisíc a očekáváme další pokles řádově o stovky volných míst,“ uvedla Xenie Johnová z Úřadu práce hlavního města Prahy.

V roce 2009 dosahovala míra nezaměstnanosti v Praze tří procent.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí však v následujících měsících ještě poroste, v listopadu 2009 to bylo již 3,5 procenta.

Jistota nad zlato

Lidé se kvůli krizi bojí o práci, a ti, kteří o ni přišli, upřednostňují místo, které jim nabídne jistotu. Zvýšený zájem uchazečů zaznamenala třeba městská policie, která zaměstnancům umožňuje zažádat si po dvou letech o magistrátní byt. „Zájem o práci u nás roste, z čehož máme samozřejmě radost,“ říká mluvčí městské policie Jana Přikrylová. „Roli v tom určitě hrají jistoty, které nabízíme,“ přemítá.

Podobně tomu je i s prací u záchranné služby, nebo učitelů v některých městských částech. Praha má výsadní postavení na pracovním trhu oproti ostatním regionům.

„Největší šanci na uplatnění mají pracovníci s technickým vzděláním. Po technicky vzdělaných lidech bude dlouhodobě vyšší poptávka, protože počet absolventů i studujících je výrazně menší než je potřeba, a starší ročníky, které dozrávají do důchodového věku, se nebude dařit nahrazovat,“ řekl Deníku Luboš Rejchrt z personální agentury Grafton.

„Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je v profesi pomocní a nekvalifikovaní dělníci na stavbách budov, zedníci, kameníci, omítkáři, obchodní cestující, obchodní zástupci, pedagogové, všeobecné zdravotní sestry, kuchaři. Minimální zájem je např. o profese obsluha strojů a zařízení, montér, opravář, mechanik, velký pokles zaznamenala profese řidič,“ vysvětluje Johnová z Úřadu práce hl. m. Prahy.

Konkurence v administrativě

„Největší problémy jsou u humanitních oborů, uplatnit se v současné době je podstatně složitější vzhledem k velmi nízkému počtu otevřených pozic.
Ze škol stále vychází mnoho studentů, jejichž uplatnění vzhledem ke zvolenému oboru bude stále těžší.

Administrativních pozic na pracovním trhu ubývá, absolventů škol, kteří mohou pracovat zejména v administrativě je však stále mnoho, proto konkurence pro tyto pracovníky bude velmi silná a uplatnění najdou jen ti nejlepší,“ doplnil Luboš Rejchrt.

Přesto by se lidé, kteří o práci přijdou, neměli vzdávat. „Nezaměstnaní by neměli sedět doma a čekat, že jim někdo vhodné volné místo nabídne, případně, že vhodná nabídka pro ně bude pouze přes úřad práce.

Aktivně hledat, na internetu, v denním tisku, na ulicích kolem sebe, pomocí známých. Samozřejmě pomáhá v aktivitě a následném zapojení se další vzdělávání, využití rekvalifikací, pokud budou pro ně vhodné, a to ať už přes úřad práce nebo si je uhradí sami,“ doporučuje na závěr Xenie Johnová z Úřadu práce hl. m. Prahy.

Ondřej Mysliveček ze společnosti LMC v rozhovoru s Deníkem říká:

Pražané chtějí od práce hlavně jistotu a stabilitu

„V Praze evidujeme téměř čtyři tisíce nabídek, to je až třikrát více než v některých regionech. Zároveň však jejich počet oproti minulému roku poklesl až o třetinu,“ říká v rozhovoru s Deníkem Ondřej Mysliveček ze společnosti LMC, která spravuje službu www.jobs.cz a provozuje největší pracovní portál na českém internetu, www.prace.cz.

Jak je to v současné krizové době v Praze s nabídkami práce?
V Praze evidujeme 3895 nabídek od téměř 943 firem. Praha má výhodu, že je zde hodně velkých a nadnárodních zaměstnavatelů, kteří zde své uchazeče také vyhledávají. Zápornou stránkou věci je, že i těchto firem se dotýká ekonomická krize a přistupují k masovému propouštění.

Jaké profese jsou na vzestupu?

Tak v Praze je to hlavně obchod a prodej, administrativa, bankovnictví a finanční služby, ekonomika a podnikové finance a IT. Stoupá také počet lidí, kteří mají větší zájem pracovat ve státní sféře, kde hledají jistotu a stabilitu.

Jak jsou na tom čerství absolventi?
Počet pozic pro absolventy loni rapidně klesal a platí, že firmy chtějí absolventy technických a IT oborů s nějakou praxí daleko více než absolventy humanitních oborů a bez praxe. Většina zaměstnavatelů také uvítá, když se zlepší jazyková vybavenost absolventů. Proto je dobré doporučit uchazečům z řad absolventů, aby se snažili o prázdninách získávat alespoň nějakou ideálně odbornou praxi, pomohou také stáže v zahraničí. Maximální praxi je dobré získat již při studiu například v době prázdnin, je třeba obětovat i svůj volný čas a komfort a snažit se získat odbornou praxi a třeba jako pracovníci dobrovolnických organizací.

Jak lidé v Praze hledají práci?
Uchazeči o zaměstnání v Praze využívají čím dál více internet, na úkor toho, aby se spoléhali na úřady práce. Oproti minulému roku o třetinu více lidí skutečně hledá práci, nechtějí si jen polepšit.

Jsem absolvent, ohrožený druh!

„Jsem ve čtvrtém měsíci. Nezaměstnanosti,“ směje se šestadvacetiletá tmavovláska z Prahy 4. Dělá si legraci, do smíchu jí ale moc není. Je jednou z tisíců absolventů, které chrlí pražské univerzity. A pro které už není místo. Zaměstnavatelé totiž na životopisy bez dostatečné praxe neslyší.

„V září jsem dodělala vysokou školu, sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Práci hledám docela intenzivně, už jsem obešla desítky pohovorů,“ svěřuje se se svým trápením Lucie M. (celé jméno je redakci známo).

Háček je v tom, že ačkoliv při studiích chodila na brigády, není to praxe, kterou by nyní zaměstnavatelé zohledňovali. „Pracovala jsem na recepcích, na místech asistentek a doučovala francouzštinu. Na většině míst, které by mě zajímaly, ale chtějí několikaletou praxi, kterou nemám,“ popisuje.

„Denně odpovídám na inzeráty, několik hodin strávím na internetu vyhledáváním volných pozic. Nejhorší je, že na většinu mailů nedostanu ani odpověď. Odpoví jen, pokud se dostanu mezi nejlepších pár kandidátů,“ vypráví.

Naději jí dávají pohovory, které však zatím obchází bezvýsledně. „Párkrát už jsem se dostala do pátého kola, tím to však pro mě skončilo,“ popisuje.
„Myslím, že je mnohem reálnější, pokud má člověk nějaké známé, kteří ho na nějaké místo doporučí. Tohle namlouvání přes internet je hrozně neosobní, člověk se stejně nikdy nedozví, proč vlastně požadavkům nevyhověl,“ stěžuje si Lucie.

O práci si může nechat zdát

A jakou práci by si pro sebe přála? Nejraději by pracovala v některé z pražských neziskových organizací. Proto již od září spolupracuje s několika neziskovkami jako dobrovolník a doufá, že tak alespoň částečně nějakou praxi získá. Jenže postupně zjišťuje, že to je sice pěkný sen, ale těžko realizovatelný, opět zde platí, že ti s dlouholetou praxí vítězí, navíc nemá patřičné vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách a tím se její možnosti opět ztenčují.

„Jde to v takových fázích. Snažím se o práci v neziskovkách, ale když vidím, že nemám šanci, odepisuji i na inzeráty, kde hledají asistentky a administrativní pracovnice. I když tuhle práci až zas tak dělat nechci,“ říká.

To na pohovoru většinou vyjde najevo, anebo je překážkou nedostatečná praxe. Lucie pak odchází s nepořízenou, aby opět zasedla k počítači a do noci klikala na portály s nabídkou práce.

Vzdát se ale nechce. „Dodělám si zkoušku z angličtiny, možná bych zkusila odjet do Anglie a pracovala tam v jedné z neziskovek jako dobrovolník. Spousta mých kamarádů vyřešila hrozbu nezaměstnanosti tím, že šli na doktorát. Ono i to stipendium je lepší, než nic,“ vysvětluje na závěr Lucie.

lu.mat@centrum

Autor: Petra Kotvová

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení