Předsedkyně úřadu Dana Drábová řekla, že věc je ve stádiu úvah. Kdyby město mělo úkol zadat specializované firmě či ústavu, zřejmě by se podle ní nedoplatilo. Městská část slíbila zmonitorovat situaci kvůli uklidnění obyvatel.

V úvahu přichází například vybavit zaměstnance města, kteří chodí čas od času kontrolovat stav hřišť, dozimetry. Až v případě, že by kontroly něco odhalily, což Drábová nepředpokládá, nastoupili by specialisté. K odhalení miniaturního zářiče na dětském hřišti pomohl minulý týden amatérský zájemce o fyziku, který měl měřič záření zabudovaný v hodinkách.

Drábová nepředpokládá, že se experti někdy dozvědí, odkud zářič pocházel. „Můžeme říct, že se jedná o zářič používaný v lékařství, kde přesně ale sloužil a jak se na hřiště dostal, se asi bohužel nedovíme,“ uvedla s tím, že ani podrobné prozkoumání válečku v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy nepřineslo odhalení evidenčního čísla radioaktivního zařízení.

Měření ukázala, že aktivita zářiče byla nižší, než odborníci předpokládali

Odhad aktivity přepočtený z měření jiných radiových zdrojů z minulého týdne hovořil o známé aktivitě asi 9,75 gigabecqu­erelu, nakonec činí zhruba jeden gigabecquerel. Výsledek podle Drábové nicméně nic nemění na odhadech působení předmětu na okolí.

Vyšší radiaci minulý týden ve středu večer naměřil muž, který šel na hřiště se synem. Jeho zjištění následně potvrdili odborníci. Ze země následující den vykopali asi dva centimetry dlouhý váleček.

SÚJB uvedl, že dětem, které na hřišti pobývaly, nebezpečí nehrozilo. I kdyby se v jeho blízkosti často pohybovaly několik let, byly by vystaveny radiaci odpovídající několika CT vyšetření.

Protože byla látka v kovovém válečku uzavřena, místo nebylo kontaminováno. Po jeho vyzvednutí proto bylo hřiště opět otevřeno.

Čtěte také: Původ radioaktivního válečku se nezjistil