ČTK to řekl Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, která se bude na provozu městečka podílet. Rozhodnutí o termínu přesunu by mělo padnout na odpoledním zasedání pražského krizového štábu. Stany mají odlehčit přetíženému hlavnímu nádraží, kde podle občanských iniciativ v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců, převážně romského původu.

Hasiči vybudovali stany pro uprchlíky v noci na čtvrtek, dopoledne se ještě připojovaly sítě. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ČTK po poledni řekl, že je vše dokončeno a městečko může během čtvrtka začít fungovat. Nyní se podle něj čeká, až pražský magistrát areál převezme. Na provozu by se měla podílet také Správa uprchlických zařízení.

Záchytné odbavovací uprchlické centrum Praha - Hlavní nádraží.
Mizérie na hlavním nádraží pokračuje. Historická budova je stále plná uprchlíků

"Teď bude porada na krizovém štábu a z ní se odvine, kdy přesně se budou navážet první uživatelé stanového městečka. Odhad je, že by to mohlo být dnes, nejpozději zítra," řekl ve čtvrtek ČTK Taragoš. Očekává, že na krizovém štábu bude představen někdo, kdo bude řídit provoz na místě. "My jako neziskové organizace a další participanti bychom se měli postarat o práci s těmi lidmi," doplnil. Vedle magistrátu a Správy uprchlických zařízení by mohly v místě podle Taragoše působit také zástupci červeného kříže a organizace RomPraha.

V deseti stanech, které vyrostly na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem, jsou lůžka pro 150 lidí. Městečko má také vlastní jídelnu, sprchy a toalety.

Z výstavby stanového městečka pro uprchlíky z Ukrajiny v pražské Troji.
Málo míst pro uprchlíky: hasiči přes noc začali stavět stanové městečko v Troji

Podle Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží působí, to situaci nevyřeší. "150 lůžek nám v žádném případě neuleví," řekla ve čtvrtek ČTK. Výstavbu stanového městečka stejně jako Taragoš nepovažuje za šťastné řešení. Podle Mubeenové chybí sociální a právní služby pro uprchlíky. Zatím podle ní ani není jasné, podle čeho se budou běženci k přesunu do stanového městečka vybírat. Očekává, že více jasno bude po krizovém štábu.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství. V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny, část běženců pak přespává na zemi. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců.