„Monitoring příjezdu uprchlíků na hlavní nádraží a systém péče o ně funguje. O všechny uprchlíky, kteří v noci dorazili vlaky nebo autobusy do Prahy, bylo postaráno. Všichni měli kam jít,“ oznámil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).
Podle výpovědí některých přijíždějících většina lidí ví, kam v Praze jít, kde se ubytovat a jak si vyřídit potřebné formality. V informačním kiosku se také rozdávají informační letáky v českém jazyce a ukrajinštině.
„Z Ukrajiny jsme vyráželi předchozí den v pět ráno, na cestě jsme byli celý den a noc a v sedm ráno jsme byli tady,“ popsala žena, která se představila jako Světlana a pochází z města Ťačiv v Zakarpatské oblasti u maďarských hranic.
Humanitární vlak nebyl jediný, kterým běženci do Prahy přijížděli. V průběhu středy Ukrajince přivážely i další linkové spoje. Ne všichni však mají za cílovou stanici českou metropoli. „Od nás uprchli skoro všichni, míří do Polska a Česka. My zůstáváme tady v Praze, ale naše babička právě odjíždí vlakem do Berlína, přišli jsme ji sem vyprovodit,“ řekla Světlana.
České dráhy také ve středu vypravily další vlak do Polska pro převoz lidí prchajících před boji na Ukrajině, využívat ho budou polské dráhy na svém území. Od pátku je to již čtvrtý humanitární vlak.
Přijíždějící mohou na hlavním nádraží využít k odpočinku vnitřní prostory nádražní budovy. V zasedacím sále Českých drah mají k dispozici malé občerstvení. Této nabídky využila například paní Bohdana se svojí matkou a dvěma chlapci školního věku. Z města Ivano-Frankivsk byla podle ní nejhorší cesta na hranice s Polskem, která jí zabrala pět dní.
„Kolona aut stála desítky hodin, nechali jsme v nich své věci a šli raději pěšky. Začali jsme ale padat únavou. Nakonec jsme se přes hranici přeci jen dostali a jsme teď tady. Jsme rádi, že jsme se dostali pryč, nevěřili jsme, že nás Rusové opravdu napadnou,“ popsala.
Její další kroky budou směřovat na úřad ministerstva vnitra, kde si zažádá o dlouhodobé speciální vízum, bez něj zde Ukrajinci mohou pobývat pouze 90 dní, a to na základě platného biometrického pasu. Nicméně ve středu se před úřadem cizinecké policie v Olšanské ulici na Žižkově tvořily dlouhé fronta. Čekání se lidem snažili zpříjemnit dobrovolníci Českého červeného kříže, kteří zde rozdávali párky a horký čaj.
Hlavní nápor utečenců podle něho přijde až za pár dní. „Do té doby systém ještě více posílíme,“ slíbil primátor Hřib.