Do soutěže zaslaly architektonické kanceláře a ateliéry 33 návrhů, z nichž šest postoupilo do druhého kola. V něm musely odevzdávat také fyzické modely navrhovaných budov budoucího Biocentra a Globcentra. Porota vybírala vítěze do konce července.

Dvě univerzitní centra 

Kampus je největší výstavbou UK v centru Prahy za posledních sto let. Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK.

Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn.

Jde například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.

Centrum medicínského výzkumu 

Rektor UK Zima považuje Kampus Albertov za budoucí centrum špičkového přírodovědného a medicínského výzkumu. „Výzkumu se budou v plné míře účastnit studenti všech stupňů studia. Těšíme se na to, že skvělá věda k nám přiláká vědce i studenty ze zahraničí, takže se kampus stane živým internacionálním místem pro vědu a vzdělávání," uvedl.

Projekt bude financován ze státního rozpočtu. Dohromady by v obou budovách mělo pracovat více než 1200 lidí. Nyní je na pozemcích pro stavbu nových center například menza nebo sousedící dřevěná budova studentské koleje.

Čtěte také: Kampus Hybernská by měl propojit akademickou půdu s veřejností