Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita Karlova dnes požádala o institucionální akreditaci

Univerzita Karlova (UK) dnes jako první vysoká škola v Česku požádala Národní akreditační úřad (NAÚ) o udělení institucionální akreditace, které od roku 2019 zavádí loňská novela vysokoškolského zákona. Největší a nejstarší univerzita v ČR ji chce získat pro 23 oblastí, v nichž vzdělává své studenty na všech svých 17 fakultách. Univerzita do těchto oblastí zařadila všechny studijní programy, které nyní nabízí. Národní akreditační úřad by o žádosti o institucionální akreditaci měl rozhodnout zřejmě během března 2018, řekl jeho předseda Stanislav Labík po slavnostním převzetí žádosti od rektora Tomáše Zimy.

12.10.2017
SDÍLEJ:

Univerzita Karlova. Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Pokud UK institucionální akreditaci získá, bude mít možnost schvalovat vlastní studijní programy v daných oblastech svou Radou pro vnitřní hodnocení. Ta na škole vznikla minulý rok a má 27 členů, mezi nimiž jsou čtyři studenti. Nové studijní plány pro vnitřní hodnocení se nyní na škole připravují. Nové obory musí univerzita vypsat na podzim 2018, pokud do nich bude chtít přijímat uchazeče od roku 2019.

Vzniknou i nové podoby studia 

O nové struktuře oborů vyjednává vedení školy s jednotlivými fakultami, aby vyhovovala různorodosti oborů UK, vysvětlila prorektora pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti Radka Wildová. Vedle stávajících jednooborových podob studia tak vzniknou i nové. Některé fakulty by v budoucnu měly nabízet například studijní plány se specializacemi nebo dvojoborové studium, kde si studenti budou volit kombinaci hlavního a vedlejšího oboru.

Labík dnes zdůraznil, že instituce s akreditací budou mít velkou odpovědnost za schvalování svých studijních programů. „Já nevím, zda-li vůbec a případně v kolika oblastech Univerzita Karlova institucionální akreditaci dostane, ale v okamžiku, kdy tu institucionální akreditaci dostanete, tak bych poprosil, aby vedení školy a ctěná komise byla přísná a nesmlouvavá," uvedl.

Žádost obsahuje několik složek

Zima připomněl, že škola na přípravě žádosti o institucionální akreditaci pracovala zhruba rok. Musela upravit své vnitřní předpisy a vytvořila nové informatické oddělení pro sběr dat. „Jsme připraveni studijní programy následně rozvíjet a aktualizovat podle potřeb 21. století," dodal.
Žádost UK o institucionální akreditaci obsahuje několik složek. Součástí je sebehodnotící zpráva, kde je popis fungování a možností univerzity, a popis a analýza 23 vzdělávacích oblastí, mezi které patří například právo, matematika či vědy o Zemi. Další částí je popis toho, jak by na škole v budoucnu mělo fungovat vnitřního hodnocení, a také mezinárodní ohodnocení, o které škola požádala Evropskou asociaci univerzit.


Nová podoba vysokoškolského zákona umožňuje vysokým školám, které získají institucionální akreditaci od NAÚ, samostatně rozhodovat o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Akreditace bude platná vždy deset let, pak se musí obnovit. Změna oborů se nebude týkat jen budoucích uchazečů o studium, ale i vysokoškoláků, kteří budou v době změny uprostřed svého studia.


Seznam 23 oblastí, ve kterých Univerzita Karlova žádá o institucionální akreditaci:
Biologie, ekologie a životní prostředí
Ekonomické obory
Farmacie
Filologie
Filozofie, religionistika a teologie
Fyzika
Historické vědy
Chemie
Informatika
Matematika
Mediální a komunikační studia
Neučitelská pedagogika
Politické vědy
Právo
Psychologie
Sociální práce
Sociologie
Tělesná výchova a sport; kinantropologie
Učitelství
Vědy o umění a kultuře
Vědy o Zemi
Všeobecné lékařství a zubní lékařství
Zdravotnické obory

Autor: ČTK

12.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení