K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zájemci mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů od středověkého sklepení v domě U Kamenného zvonu, přes věž a konírnu Trojského zámku či střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha až po nedávno opravenou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Kulturních památek nabídne letos festival rovnou 39.

Prazdné domy v Praze? Velký problém

Open House Praha si pro tento rok zvolil hned dvě hlavní témata, prvním z nich jsou prázdné domy patřící městu. „Prázdné domy v Praze představují velký problém. Je potřeba je začít využívat,“ říká Petr Zeman, zakladatel spolku Prázdné domy, který s festivalem spolupracuje.

Druhým tématem bude výběr se současných budov šetrných k životnímu prostředí. Ideální šetrná budova je podle ředitelky festivalu Andrey Šenkyříkové navržena a postavena z obnovitelných a recyklovaných materiálů a respektuje urbanistický ráz okolní zástavby.

Formuje také kvalitu vnitřního prostředí od tepelné pohody a kvality vzduchu, akustiky, dělení prostor pro hlučné a tiché činnosti až po dostatek denního světla. „Chceme tak přispět do debaty k ekologické udržitelnosti, které se bude věnovat i beseda v týdnu před víkendovým festivalem,“ dodává Šenkyříková.

Nejstarší dobrovolník: 82 let

Vstup do desítky budov bude umožněn zdarma, s organizací festivalu významně pomáhají tři stovky dobrovolníků, mladých lidí i seniorů. „Našemu nejstaršímu dobrovolníkovi je 82 let. Profesní škála je velmi pestrá, od studentů přes právníky, lékaře, administrativní pracovníky. Studentů překvapivě tolik nemáme, přitom bychom o ně hodně stáli,“ líčí Šenkyříková.

V zahraničí jsou podle ní studenti motivováni třeba udělením kreditů. V Praze jim festival nabízí speciální prohlídky, kdy v průběhu roku mohou navštívit budovy nebo prostory, které nemohou být v rámci festivalu pro velké množství lidí zpřístupněny.