Na první pohled vypadají jako běžná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Nechybí tu monitory ani infúzní pumpy. Ve skutečnosti je to ale unikum. Dva izolační boxy, které ve středu lékaři zprovoznili ve Fakultní Thomayerově nemocnici, totiž zachrání děti s černým kašlem, tuberkulózou nebo jinými vysoce infekčními chorobami spojenými například s virem HIV. Doposud takoví pacienti leželi vedle ostatních a hrozilo, že je nakazí.

Nová lůžka za dvacet milionů však děti s vysoce nakažlivými nemocemi nejen oddělí a poskytnou jim špičkovou péči, ale filtry s vyústěním na střeše navíc vzduch přečistí tak, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy.

„Pro děti s nakažlivými nemocemi v Česku skutečně nefungovalo žádné pracoviště. Telefonovali jsme si mezi ostatními odděleními a hledali řešení, kam takové dítě umístit. Několikrát jsme například pacienta s neštovicemi dali mezi děti oslabené jinými nemocemi a všechny jsme pak museli očkovat nesmírně drahými imunoglobulíny,“ popsala Deníku situaci přednostka pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči Hana Houštková. Zdejší lékaři však pamatují i případy, kdy nemocný při převozu v sanitce zemřel.

Nové izolační boxy budou fungovat pro celou republiku. Lékaři z Krče už totiž obvolali ostatní nemocnice a s novinkou je seznámili. Počítají, že by se na lůžkách mohlo vystřídat až padesát dětí ročně. Maximální kapacita je sto pacientů.

Podle mluvčí nemocnice Martiny Štanclové teď odborníci školí zaměstnance, kteří budou na pracovišti k dispozici. Boxy budou sloužit pacientům do 19 let, potřeba jsou především pro mladší děti, ty starší už totiž mohou být hospitalizovány na odděleních pro dospělé.

Nemocnice má i novou JIP

Kromě izolačních lůžek umožňujících náhradu životních funkcí včera nemocnice představila také zrekonstruovanou dětskou jednotku intenzivní péče. Na její výzdobě se podílela i matka jedné z pacientek, ředitelka Nadačního fondu Markéta Purkardová.

„Celé oddělení jsme vyzdobili barevnými obrázky na laminátu, když se bude malovat, jsou přenosné,“ vysvětlila Purkardová, jejíž šestiletá dcera Johanka je už pět let připojená na umělé plicní ventilaci. Peníze na projekt šly z Norských fondů.