Jak zjistil Pražský deník, stane se tak zřejmě na podzim, kdy jejich návštěvu v Praze bude koordinovat ministerstvo kultury.

Standardní požadavek

„Informaci jsme zatím oficiálně nezaznamenali, avšak s monitorovací misí, která se bude týkat jen Prahy počítáme. Je to standardní požadavek. V případě nějakých problémových kauz vysílá Výbor pro světové dědictví při UNESCO do těchto míst misi, která bývá složena ze zástupce jeho sekretariátu a ze zástupce jeho poradní nevládní organizace, v daném případě by šlo o zástupce ICOMOS,“ potvrdila včera Deníku tisková mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

Oficiální doporučení mise ministerstvo od Centra světového dědictví očekává v dokumentech ze zasedání z Nového Zélandu.

Mise zřejmě už v listopadu

Podle vedoucího magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Kněžínka by se mise pod vedením ministerstva kultury mohla uskutečnit v listopadu.

Představitele Centra světového dědictví zval do Prahy magistrát již loni na podzim. Tehdy však návštěva neproběhla, pouze zástupkyně UNESCO se zúčastnila pražského semináře Rozvoj města a odkaz minulosti.

V tomto případě však nešlo o oficiální akt, který by sloužil k nezávislému posouzení například situace na pankrácké pláni. Taková mise se totiž v Praze ještě nikdy neuskutečnila.

Jde přitom o krok UNESCO, který by mohl ovlivnit budoucí vývoj Prahy a také rozhodnutí ministerstva kultury, které nyní řeší odvolání proti stavbě dvou výškových budov na pankrácké pláni.

close zoom_in

„Povinností mise je zjistit stav věci na místě samém a následně informovat Výbor, který přijme na jejich základě případně další opatření,“ vysvětlila účel mise mluvčí ministerstva kultury Žižková.

close zoom_in

Čtěte dále související články . . .