Zatímco v pátek jednala s památkáři, ve čtvrtek si experti našli čas i pro investora výškových budov na Pankráci nebo občanská sdružení. Kromě Pankráce se diskutovalo také o věžácích v Holešovicích nebo v Modřanech. Odborníci se obávají, aby se výšková zástavba Prahy nestala špatným příkladem pro ostatní evropská města.

A proto české metropoli věnují mimořádnou pozornost. „Výbor UNESCO přikládá současným problémů české metropole mimořádný význam. Rozvoj měst, zejména ve východní Evropě, je velmi rychlý a k dispozici je velké množství peněz. Proto musí být vytvářeny dobré příklady. Stejně jako je Pankrácká pláň precedentem pro Prahu, je Praha precedentem pro další města světa,“ uvedl pro Arniku ředitel Centra světového dědictví Francisco Bandarin.

Při misi v Praze ho doprovází člen rakouské sekce ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) a člen mezinárodního komitétu pro historická města Bruno Maldoner.

V pátek se oba setkali s památkáři z magistrátu a z pražského Národního památkového ústavu. Podle informací Deníku je zástupci těchto institucí provedli Prahou. V ní se zdrží až do neděle.

I přes důležitost mise se magistrát údajně příliš nevyznamenal. Vodu na občerstvení obou expertů podle Marie Janouškové z Občanské iniciativy Pankráce Praha servíroval v plastikových kelímcích. „Seděli jsme v malé místnosti bez oken, kam zástupcům světových organizací přinesli jen vodu natočenou z vodovodu v plastovém kelímku. Bylo to jako u zubaře. Takové přijetí vzácných hostů je ostudou pro celou Prahu,“ popsala Janoušková.

Páteční ani víkendový program magistrát, památkáři ani ministerstvo kultury, které celou misi organizuje, zatím odmítají zveřejnit. Zpráva z mise by mohla být hotova do 15. března a její zveřejnění je plánováno až po červnovém zasedání Výboru světového dědictví UNESCO v Quebécu.

Více sdílná byla občanská sdružení a český ICOMOS spolu s Klubem za starou Prahu. „Oběma expertům jsme předali věstník nazvaný Bilance, ve kterém jsme shrnuli problémy památkové péče v metropoli, tedy nekoncepčnost rozhodování o nové zástavbě, rozhodování případ od případu nebo chybějící regulaci pro výstavbu výškových domů,“ popsala Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu.

Zástupci pěti občanských sdružení předali zástupcům mise svá prohlášení, řadu fotografií a dokumentaci připravovaných výškových budov. O jejich setkání informoval Pražský deník ve čtvrtek.

Mise nevynechala ani investora ECM, který plánuje na pankrácké pláni postavit dva výškové domy Epoque – hotel ve tvaru válce a bytový dům ve tvaru véčka. Oba by měly být téměř stejně vysoké jako budova bývalého Československého rozhlasu. „Na schůzce jsme představili obě budovy, jejich modely i vizualizace,“ uvedla mluvčí ECM Kateřina Hainzová. Další investoři se s experty ale zřejmě již nesešli. Například J & T Banka, která by ráda postavila dva věžáky v Holešovicích, informovala, že se s experty nesetkala.

Které projekty pobouřily občanská sdružení a část veřejnosti

Praha 4 – Pankrác, projekt investora ECM s názvem Epoque

Dva výškové domy ve tvaru válce a písmene „V“ mají vyrůst v prostoru u ulic Na Pankráci, Na Strži a Milevská. Obě budovy se mají svou výškou blížit někdejšímu Československému rozhlasu, který má 109 metrů. Investor se nyní pro obě stavby snaží získat územní rozhodnutí.

Budovy byly hlavním důvodem, proč mise UNESCO a ICOMOS dorazila do Prahy.

Praha 7 – Holešovice, projekt J & T Banky s názvem Tower city

Dva výškové domy na místě bývalé Tesly by podle původních předpokladů investorů mohly mít až 42 pater. Žádný konkrétní návrh na takové budovy ale investor zatím Městské části Praha 7 nepředložil.

Praha 12 – Modřany, projekt Neocity Group s názvem Neoriviera

Město ve městě na území někdejšího modřanského cukrovaru by mělo mít čtyři obří věže. Ani na jednu nemá investor zatím územní rozhodnutí.